Odlomak

UVOD

Reč osteporoza, u bukvalnom prevodu sa grčkog, znači šupljikava kost. Osteoporozu nazivaju i “tihim kradljivcem kalcijuma”. Ova, sistemska i progresivna, bolest pogadja svaku treću ženu, u periodu posle menopauze, a kod muškarca se retko javlja. Smatra se da na jednu osobu, kojoj je potvrdjena dijagnoza osteoporoze, dolaze četiri osobe koje ne znaju da je imaju.
Osteoporoza je bolest koju odlikuje smanjenje mineralne koštane gustine. Gubitkom kalcijuma, smanjuje se čvrstina, kosti postaju meke i lako se lome, bilo spontano ili pod uticajem sile koja, ranije, ne bi mogla da izazove prelom. Često, ova bolest prolazi bez simptoma, a prelomi, koji spontano nastanu, prolaze neopženo i bolest biva otkrivena u već uznapredovalom stadijumu.
Osteoporoza može biti primarna (kada se javi kod žena posle menopauze), sekundarna (posledica korišćenja lekova koji izazivaju demineralizaciju kostiju) i senilna (kod žena i muškaraca posle 75. g. života).
CILJ RADA

Cilj rada je da u svakom životnom periodu, na osnovu današnjih dobro dokumentovanih medicinskih saznanja i činjenica učini maksimalno za postizanje i očuvanje zdrave i čvrste koštane strukture.
Preventivnim merama obuhvaćeni su svi uzrasti ( deca, adolescenti, odrasli, trudnice, dojilje, žene u menopauzi ), osobe oba pola, a bez procene individualnih faktora rizika.
UZROK OSTEOPOROZE

– Genetika,
– Manjak unosa kalcijuma,
– Unos hrane koja potice izlucivanje kalcijuma,
– Stres i dr,
– Rasa (bela vise u odnosu na crnu i zutu),
– Kod ljudi sa malim rastom,
– Kod rane menopauze (pms), kod smanjenja funkcije ovarijuma pre pms.

HRANA KAO LEK
Rezultati istrazivanja pokazuju da ishrana bogata belančevinama dovodi do nedostataka kalcijuma i da nikakvo naknadno unošenje kalcijuma ne može kod visokoproteinske ishrane koriguje tu neravnotežu. Mnogi naučnici veruju da je ishrana koja je celog života bila bogata belančevinama stvarala velike količine kiseline u organizmu i da je to možda i glavni uzrok nastanka osteoporoze. Zaključak je unošenje malih količina životinjskih proizvoda, a velikih količina biljnih olakšavaju rast i popravljanje kostiju.
Zeleno lisnato povrće je bogat izvor vitamina K, beta karotina, vitamina C, kalcijuma i magnezijuma. Vitamin K je odgovoran za formiranje osteokalcina, proteina koji povećava kalcijum koji je uključen u mineralizaciju kostiju. Izvori kalcijuma su brokoli, mleko, orasi, lešnici, bademi, i semenke.
Da bi smo sprečili osteoporozu treba se pridržavati sledećih saveta:
Ne konzumirajte više od 1g protein dnevno na kg telesne težine. To znači da bi meso mogli da konzumiraju najviše jednom dnevno, a idealno bi bili kada bi uvrstili u ishranu ribu, jer on sadrži više esencijalnih masnoća, a manje estrogenskih hormona.
Radi unošenja minerala oslonite se na semenke i koštunjavo voće. A ne na mlečne proizvode. Mlečni proizvodi, naročito sir imaju mnogo belančevina i estrogenskih hormona, a malo magnezijuma. Puna kašičica mlevenih semenki na dan daje vam mnogo kalcijuma, magnezijuma i esencijalnih masnoća.
Svakodnevno vežbajte. Najbolje vežbe su one pod opterećenjem, pri kojima se koriste i donji gornji telesni mišići.
Izbegavajte kafu i gazirane proizvode.
Ravnoteža kalcijuma zavisi od više faktora, a najvažniji su:nedostatak magnezijuma, nedostatak vežbanja, nedostatak želudacne kiseline, previše belančevina, previše stresa, previše kafe.
Naučnici polako dolaze do zaključka da kod žena osnovni razlog nije smanjenje proizvodnje estrogena u menopauzi, već suprotno, relativni višak estrogena u odnosu na progesteron, je ono što ubrzava osteoporozu. Uzimanje prirodnog progesterona povećava gustinu koštanog tkiva četiri puta više nego uzimanje estrogena.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Jedan komentar na “Ishrana i osteoporoza”

Komentari