Odlomak

UVOD
PILENCE je jedno od mnogobrojnih, običnih pilića (Slika broj -1) rođen u tako zvano „idealnim uslovima”, jer je osvetljenje, temperatura i relativna vlaga vazduha bila idealna u toku inkubacije.
Majku i oca nikad nije upoznao, ali zato je imao „staratelje” i mnogo vršnjaka. Staratelji su učinili sve da malo PILENCE ima sve što mu treba za razvoj. Hranili su ga, obezbeđivali su mu uvek dosta tečnosti, prostoriju su grejali ili hladili zavisno od vremenskih uslova. Celo vreme su ga negovali i ako je bilo potrebno i lečili. PILENCE je sve više i više rastao, zajedno sa svojim vršnjacima. Mislio je kako je život lep, jer svi oko njega se trude da njemu bude što bolje.Vreme je prolazilo, i PILENCE je porastao. (Slika broj –2.)
Jedne noći dok je još bio mrak, došli su neki novi ljudi koji su ih pokupili u transportne kaveze. Tako su PILENCETA i vršnjake ukrcali na vozilao sa kojim je otišao na svoje prvo (i poslednje) putovanje. Kad su stigli na odredište, istovarene su u jednu tamnu prostoriju sa prigušenom plavom svetlosti gde su ih izvadili iz kaveza i zakačile sa nogama na neke metalne trake.
Poslednje što je PILENCE osetio je da mu glava padne u vodeno korito.

Tu se završava priča o PILENCETU i počinje neka nova priča o PILEĆEM MESU(Slika broj-3)

Nežnog izgleda, veoma zdrava i hranljiva, piletina je omiljena hrana onih koji vode računa o svom zdravlju. Od svih vrsta mesa, piletina sadrži najviše belančevina, a najmanje ugljenih hidrata i masnoća, pa je zato lako svarljiva i zbog toga ima veoma važnu ulogu u ravnotežnoj ishrani.
Piletina nije samo ukusan zalogaj za zdrave, već i koristan sastojak ishrane dece i bolesnih, kao i onih koji pate od viška kilograma. Nezaobilazna je u svim dijetama i režimima ishrane. Veoma je izdašna, pošto se od nje može pripremiti celi obrok. Ako se doda zelen i začin i skuva, dobije se veoma hranljiva supa, a meso može da se iskoristi za pripremu glavnog ili nekog drugog jela.
Cilj ovog rada je pokazati jedan segment puta mesa „ od njive do trpeze”. Pošto je borba za kupce vrlo oštra, veoma je važno da meso bude kvalitetno, da svako može naći u njemu odgovarajuću vrstu i količinu i da to bude higjiensko, estetsko upakovano. U ovom radu ću prikazati tehnološki postupak i pojedine faze konfekcioniranja pilećeg mesa, koje delove mesa dobijamo tim procesom i kakve metode imamo za pakovanje mesa u pogonu klanice A.D TOPIKO. Bačka Topola .

 

 

 

 

„TOPIKO” A.D.BAČKA TOPOLA -OSNOVNI PODACI O PREDUZEĆU

Preduzeće A.D. Topiko, je preduzeće u živinarstvu teške linije, koja je organizovana kao potpuna tehnološka celina od proizvodnje priplodnih jaja do proizvodnje i prerade živinskog mesa.
Prvi začeci živinarstva na ovom području potiču iz 1961 godine, kada je izvršena adaptacija prvih proizvodnih objekata za 20.000 komada nosilja u Zemljoradničkoj Zadruzi u B. Topoli. Tokom 1963/64 godine izgrađen je novi inkubator sa godišnjim kapacitetom od 6.000.000 komada jajčanih mesta. Ovim je počela organizovana proizvodnja tovnih pilića i zanatsko klanje brojlera. Ubrzo se pokazala potreba za industrijskim klanjem, te je izvršena adaptacija jednog postojećeg objekta u klanicu, čime je zatvoren ciklus proizvodnje od jaja do živinskog mesa. Zadruzi je pripojena i fabrika stočne hrane, radi obezbe|ivanja kvalitetne ishrane živine. S obzirom da je `žvinarstvo počelo da bude jedan od najznačajnijih delatnosti Zadruge, formiran je poseban organizacijski deo pod nazivom “Živinostok”. 1974. godine se prvi put počinje sa proizvodnjom prerađevina od živinskog mesa. Živinostok je ubrzo postao poznat u zemlji kao proizvođač i prerađivač živinskog mesa kao i izvoznik priplodnih jaja i brojlerskih jednodnevnih pilića.
Najintenzivniji razvoj živinarstva je period od sredine sedamdesetih do sredine osamdesetih godina. U to vreme realizovane su investicije:

  • 1978 godine izgrađena je nova klanica kapaciteta 10.000.000 komada brojlera godišnje;
  • 1979 godine pušten u rad prvi prerađivački pogon za živinsko meso kapaciteta 1.000 tona godišnje;
  • 1980 godine izgrađeno je 12 novih objekata za proizvodnju priplodnih jaja, i obezbeđen kapacitet za ekspolataciju 100.000 roditeljskih parova;

Godine 1981 sprovedena je integracija tri radne organizacije, i tako je formirana PPRO Bačka, iz koje se 1986 godine izdvaja samostalno preduzeće Živinostok. Iste godine se pušta u rad Dedovski reprodukcioni centar, i Bačka Topola time postaje reprocentar živinarstva za tešku liniju u Republici Srbiji. Od Živinostoka je kasnije nastao D.D. Topiko.
U toku svojinske transformacije, nakon procene kapitala preduzeće postaje akcionarsko društvo 2001 godine.
Današnji A.D. Topiko ima strateški značaj u privredi Republike Srbije i opštini Bačka Topola. Naime snabdeva tržište sa pilećim mesom, prerađevinama od živinskog mesa, jednodnevnim brojlerskim pilićima i priplodnim jajima.
Godišnja proizvodnja mesa se kreće do 6.500 tona, a prerađevina do 2.000 tona, proizvodi se plasiraju na domaćem tržištu i na tržištu bivših republika. U opštini Bačka Topola je važan privredni subjekat koji zapošljava preko 650 radnika.
Radi mogužćnosti izvoza u decembru 2008 je uveden HACCP sistema da bi obezbedili uslove po zahtevima EU sa aspekta higijenske ispravnosti i zdravstvene bezbednosti proizvoda, kao jednog od preduslova za izvoz.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari