Odlomak

Medjunarodno privatno pravo

SUKOB ZAKONA- pod sukobom zakona podrazumeva se konkurentnost više pravnih normi da urede isti činjenični odnos. Konkurentske norme mogu pripadati pravnim sistemima koji važe na različitim teritorijama ili važe za različite grupe lica u okviru iste teritorije ili su sadržane u različitim izvorima unutar istog pravnog sistema. U zavisnosti od toga o kojoj je situaciji reč mogu se razlikovati sukobi zakona vremenskog,teritorijalnog,personalnog i normativnog karaktera. Vremensko u slucaju kada je podneta tužba za razvod braka a u isto vreme dolazi do promene porodicnog zakonodavstva. Terotorijalni je vezan za situaciju kada se jedna činjenicna situacija moze vezati za teritoriju jedne ili vise razlicitih drzava. Personalni je specifican, dolazi do izrazaja u drzavama gde postoji versko pravo, npr. Afrika. Normativni postoji onda kada na određeni cinjenicni odnos moze da se primeni vise zakona ili vise podzakonskih akata, a postoji lex specialis koji je najadekvatniji.
SUKOB ZAKONA U MPP- sukob zakona koji je predmet mpp teritorijalnog je karaktera,jer se tice medjusobnog odnosa isstema privatnih pravakoji pripadaju razlicitim drzavam. Unutrašnji sukob zakona-karakeristican je za slozene drzave sa federalnim uredjenjem, gde u okviru jedne drzave postoji vise federalnih jedinica a svaka od njih ima svoje zakone i norme kojima uredjuje odredjena pitanja. Pod unutrašnjim sukobima zakona podrazumeva se odredjivanje merodavnog prava unutar iste drzave ciji je pravni sistem slozen, odnosno koji je sastavljen od vise uzih pravnih sistema. Unutr.skukob zakona moze postojati i u unitarnim drzavama.
Postoji I pesonalni sukobi zakona,a gde se razlikuju verski sukob,plemenski,rasni i sukob zakona izmedju opšteg prava u određenoj drzavi.
KLASIFIKACIJA MODALITETA REGULISANJA ODNOSA SA ELEMENTOM INOSTRANOSTI –dva osnovna modaliteta su kolizioni i supstancijalni metod. Pojedini autori smatraju da postoje 3 metoda, jer kolizioni metod supstituise bilateralni i unilateralni.
Bilateralnim kolizionim metodom sukob zakona se rešava tako sto se jedno od potencijalno primenjivih prava proglasava merodavnim za regulisanje konkretnog odnosa sa inostranim elementom,te se na taj nacin vrsi izbor izmedju dva ili vise prava sa kojima je odnos povezan i pravo koje je izabrano primenjuje se za regulisanje odnosa u pitanju. Osnovni instrument bilateralnog kolizionog metoda jeste dvostrana koliziona norma kojim se upravo odredjuje merodavno pravo: domaci sud, ukoliko je andlezan da raspravlja odredjenu stvar sa inostranim elementom, primenjuje domacu kolizionu normu koja ukazuje na pravo koje u datom slucaju treba primeniti.
Unilateralni kolizioni metod- kod unilateralizma svaki pravni poredak se ogranicava na to da odredi polje primene zakona koji je sam doneo, odnosno svaka drzava odredjuje na koje ce se odnose sa elementom inostranosti primeniti njenji zakoni. To se moze uciniti normama koje odredjuju polje primene zakona i jednostranim kolizionim normama. Jednostrane kolizione norme polaze od odredjene vrste odnosa,ali umesto da odaberu neutralnu tacku vezivanja, koja bi u svakom slucaju dovela do merodavnog prava, one se ogranicavaju samo na to da propisu domaci element koji treba da postoji da bi se na tu vrstu odnosa primenio domaci zakon. Zbog toga one ne predvidjaju resenje za situaciju u kojoj propisani domaci element ne postoji, odnosno koja ne potpada pod primenu domaceg zakona. Vecina jednostranih kolizionih normi moze se bilateralizovati uglavnom putem rada sudova, tako da pojedini autori pravnim jednostranim kolizionim normama smatraju samo one za koje je zakonodavac naznacio da se ne smeju bilaterizovati ili one norme kod kojih je bilaterizacija tehnicki nemoguca.
Supstancijalnim metodom odnosi sa elementom inostranosti uredjuju se neposredno kao sto je to slucaj kod svih ostalih grana prava. supstancijalne norme medjunarodnog privatnog prava ne razlikuju se od uobicajnih supstancijalnih normi, osim sto su namenjene za regulisanje posebne vreste odnosa gradjanskih i trgovinskih odnosa sa inostranim elementom.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari