Odlomak

UVOD

Metode sportskog treninga košarkaša možemo definirati kao načine provođenja pojedinih trenažnih aktivnosti ili dijelova pojedinačnih treninga. To su precizno definirani postupci i načini rada koji su usmjereni na razvoj sposobnosti pojedinca ili na potpuno usvajanje i usavršavanje tehničko-taktičkih znanja. Postoje raznolike i mnogobrojne metode trenažnog rada u košarci, a i brojne klasifikacije s obzirom na odabrane kriterije. Željeni cilj određuje osnovni kriterij za klasifikaciju metoda treninga. Sukladno tome, metode treninga se razlikuju ovisno o tome je li osnovni cilj treninga razvoj određenih antropoloških dimenzija sportaša ili je osnovni cilj treninga učenje novih motoričkih znanja. U sportskoj teoriji i praksi dvije su osnovne grupe metoda: – metode vježbanja koje služe za razvoj i održavanje raznolikih antropoloških, najčešće funkcionalnih i motoričkih sposobnosti i morfoloških osobina sportaša. U osnovi metoda vježbanja nalaze se energetski procesi ili se aktiviraju mehanizmi živčano mišićne regulacije koji mogu osigurati intenzitet i trajanje motoričke izvedbe ili kontrolu strukture motoričkog djelovanja.
– metode poučavanja koje se primjenjuju za usvajanje motoričkih informacija i usavršavanje i stabilizacija motoričkih programa koji su povezani s tehničko-taktičkim znanjima sportaša.
U osnovi metoda poučavanja nalaze se informacijski procesi. Radi se o procesima prijema, prijenosa, obrade, zadržavanja i korištenja motoričkih informacija integriranih u programe motoričkog djelovanja. U procesu treniranja ove dvije metode su tijesno povezane. Primjena bilo koje metode vježbanja podrazumijeva i proces učenja motoričkih informacija jer je poznato da će se transformacijski efekti postići samo ispravnom izvedbom vježbe. Primjena bilo koje metode poučavanja, pak, podrazumijeva i odgovarajuće energetsko i živčano-mišićno opterećenje pa je logično da je podizanje razine tehničko-taktičke izvedbe nemoguće bez adekvatnog procesa vježbanja. Riječju, metode vježbanja i metode poučavanja integriraju se i međusobno nadopunjuju u odnosima koji ovise o raznim čimbenicima.
Izbor metoda treninga zavisi od: a) specifičnosti konkretne sportske discipline, b) postavljenih ciljeva i zadataka sportske pripreme, c) razvojnih obilježja sportaša u pojedinim dobnim kategorijama, d) stupnja sportske treniranosti i e) uvjeta u kojima se trenažni proces izvodi.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari