Odlomak

MATERIJA I SUPSTANCA
Materija označava sve što postoji u prirodi, oko nas, u nama i mi sami. Dakle, materija je i svjetlost, zemljište, misli, emocije, hrana, voda, i td..
Materija se dijeli na dva osnovna oblika: supstancu i fizičko polje.
Supstanca je predmet proučavanja hemije, fižičko polje izučava fizika, a uzajamno dejstvo supstance i fizičkog polja izučava fizička hemija.
Fizičko polje je oblik materije koji se uočava pri uzajamnom dejstvu čestica. To su privlačne ili odbojne sile među česticama, gravitaciono, električno, ili magnetno polje, kao i svjetlost, emocije, zvuk, itd. Dakle, fizičko polje je svaki realan oblik materije u svemiru koji očigledno postoji- opažamo ga čulima, ali se ne odlikuje masom, već energijom. Npr, svjetlost može biti intenzivna ili prigušena, ali ne možemo izvagati njenu masu. Ne možemo izvagati emocije, samo možemo govoriti o njihovom intenzitetu, i td..
Gravitaciona sila, vid fizičkog polja, djeluje na svu materiju na Zemlji, a javlja se i između planeta. Na Zemlji uzrokuje gravitaciono ubrzanje, koje se najlakše opaža pri slobodnom padu tijela sa određene visine

Fizičko polje i supstanca su uzajamno povezani, jedno bez drugog ne bi postojali. Npr, toplotu (polje) ne možemo dobiti bez sagorjevanja npr drveta (supstanca), svjetlost u sijalicama nastaje zagrijavanjem žarnih niti (supstanca), bez privlačnih sila među sitnim česticama ne bi postojale supstance koje su iz čestica (atoma) izgrađene.
Supstanca je oblik materije koji izgrađuje fizička tijela.
Tako je npr. klupa fizičko tijelo koje je izgrađeno od drveta, čaša je izgrađena od stakla, neboderi su izgrađeni od betona i čelika, i td…
Sastoji se iz sitnih čestica -atoma, i odlikuje se masom i zapreminom. Kažemo, supstanca je svaki oblik materije koji se može „izvagati“. Javlja se u tri osnovna agregatna stanja- čvrstom, tečnom i gasovitom.
Čvrste supstance imaju stalan oblik, odlikuju se relativno velikom gustinom u odnosu na tečne i gasovite supstance. Čvrste supstance su na primjer: drvo, kreda, kuhinjska so, plastika, staklo,…
Tečne supstance imaju stalnu zapreminu, ali ne i stalan oblik- kažemo da poprimaju oblik posude u kojoj se nalaze. Najvažnija tečnost je svakako voda. Tečnosti su i: alkoholi, nafta, ulja, aceton, deterđenti,..
Gasovite supstance nemaju stalnu zapreminu niti oblik- teže da zauzmu svu raspoloživu zapreminu, šire se. Najvažnija gasovita supstanca za čovjeka je vazduh. Gasovi su još i:  acetilen (boce za varenje), ugljen-dioksid (izduvni gasovi), azot (sastojak vazduha), kiseonik (sastojak vazduha), i td…
Privlačne sile između čestica čvrste supstance su najveće, pa se ovo stanje odlikuje najvećom gustinom. Čestice gasa, s druge strane, se šire i zauzimaju svu raspoloživu zapreminu. Ilustracija prikazuje čestice u tri osnovna agregatna stanja

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Hemija

Više u Skripte

Komentari