Odlomak

1.Uvod

Kao jedne od najvećih i najmnogoljudnijih država sveta, zbog svog federalnog uređenja sa preko 50 nezavisnih država, kao i jednim od najkraćih i najstarijih Ustava na svetu, akcenat interesovanja je baš na toj složenosti funkcionisanja zajednice, a i samog državnog uređenja SAD-a.
SAD su nastale od 13 nezadovoljnih britanskih kolonija, naime Britanija je zbog troškova rata sa Francuskom (1763.g.) uvela porez kolonistima.Nezadovoljstvo kolonija je eskaliralo u oružani sukob 1775.g. sa ciljem kolonija da se oslobode poreza. Zahvaljujući radikalnoj frakciji i njenim zaključcima, koji su realizovani na Drugom kontinentalnom kongresu u Filadelfiji, 4.jula 1776.g. donesena je Deklaracija o nezavisnosti SAD, njome je trinaest kolonija proglasilo nezavisnost od Velike Britanije i sklopilo ad hoc savez koji će kasnije biti poznat kao Sjedinjene Američke Države.Današnje SAD se prostiru na teritoriji od 9,826.630 km2 i sa 307,269.000 stanovnika su 3. država na svetu. SAD su svoju konačnu nezavisnost i priznanje od svoje matice Velike Britanije, izdejstvovale su pomoću saveznika (Francuske, Španije i Holandije) 1783.g., a prvi Ustav donet je 1787.g., koji je stupio na snagu 1789.g., a koji je i danas na snazi.
U daljem izlaganju bavićemo se odredbama Ustava, njegovih amandmanima i samim državnim uređenjem SAD, kao i njegovim funkcionisanjem.

2. Nastanak i razvoj SAD

Sjedinjene Američke Države nastale su zahvaljujući velikim zemljopisnim otkrićima. Na istočnoj obali Amerike od Labradora do Floride postojalo je više kolonizatora: Francuzi, Englezi, Nizozemci, a na jugu su Španjolci. U 17. stoleću istočnom obalom Amerike zavladala je Velika Britanija i osnovala 13 kolonija. Prva je 1607.osnovana Virginia koja je dobila ime po kraljici Elizabeti i tokom 17. stoleća nastalo je još 12 kolonija. U Velikoj Britaniji je u 17.stoleću jako burno jer još ima verskih sukoba i Englezi beže u Ameriku u kolonije. Tako tamo stiže siromašno stanovništvo.U kolonijama vlada britanska uprava.Kralj vlada, a zakone propisuje parlament .
Kolonije su nastajale na mestima pogodnim za život.Postojali su i dobri uslovi za razvoj gospodarstva.Na jugu su se razvijale plantaže na kojima se proizvodila kava, indigo, sve dok nije prevladao pamuk.Te kolonije nisu bile međusobno povezane.Povezivao ih je samo britanski kralj.
Odnosi između metropole – Velike Britanije – i kolonija počeli su se zaoštravati u 17.stoleću. Engleska treba kolonije za prodaju svojih proizvoda.Zato je parlament zabranio da se u Americi proizvodi išta od tkanina i od metala.Tim zabranama postigli su da se ne razvije gospodarstvo koje bi moglo konkurirati Britaniji. Isto tako postigli su da u Americi vlada potražnja za tkaninama pa rastu cene.Britanci ne dopuštaju da u kolonije pristaju ničiji brodovi, samo engleski.Tako se javlja monopol na trgovinu.
Sredinom 18.stoleća građani kolonija postali su svesni da ih Britanci iskorišćavaju. U 60-im godinama 18.stoleća državna blagajna Velike Britanije je bila ispražnjena. Zato je parlament doneo odluku da će se državna blagajna upotpuniti porezom koji će platiti kolonije.Uveli su porez na sve što se iz Britanije uveze u kolonije.Amerikanci se pitaju s kojim pravom britanski parlament ima pravo donositi odluke o ljudima koji žive u kolonijama.Ubrzo su Britanci bili prisiljeni povući sve poreze, ostavili su samo porez na čaj.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Političke nauke

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari