Odlomak

UVOD

Poreklo reči „mafia“ nije do kraja razjašnjeno i postoji nekoliko tumačenja. Jedno tvrdi da je reč došla od izreke koja je nastala tokom francuske invazije na Siciliju 1282. koja glasi: „Morte Alla Francia Italia Anela“ („MAFIA“) što znači: „smrt Francuskoj, Italija izdiše“. Jedno filološko tumačenje tvrdi da reč mafija dolazi od arapskog mahias, što znači razmetljivac, drugo filološko tumačenje je da takođe dolazi iz arapskog, ali od reči mu afah, što znači rebel, protivnik zakona. Četvrto tumačenje, i ujedno tumačenje koje sam prihvatila u ovom radu, jeste da reč znači skrovište (takođe iz arapskog) i da potiče čak iz 9. veka kad su Sicilijom vladali Arapi, kada je domaće stanovništvo zbog ugnjetavanja i prisilnog rada očajnički pokušavalo da pobegne i naći utočište, tj skrovište.
Mafijaške organizacije se razlikuju od zemlje do zemlje. One su različite veličine,  organizacionog ustrojstva i  različitih uslova u kojima deluju. Principi na kojima mafijaške organizacije funkcionišu su univerzalni, što povećava interesovanje naučne i stručne  javnosti  za njihovo proučavanje. Dve najveće mafijaške organizacije na svetu su japanska “Jakuza” i italijanska “Koza Nostra”.  Obe  imaju  po  nekoliko  desetina  porodica (bandi) i desetine hiljada članova. Za obe je značajno da svet posmatraju globalno. Imaju svoje filijale u drugim zemljama, a preko njih se realizuju ogromne trgovinske, odnosno finansijske transakcije. Zbog visokog nivoa organizovanosti, glavna pažnja u daljoj analizi biće usmerena na italijansku i japansku mafiju. Praksa, pravila i zakoni u ovim mafiji su manje – više primenjivi i u drugim mafijama.
Kroz Siciliju je otad prošlo mnogo stranih vladara (Francuzi, Španolci, Nemci, Austrijanci, Grci), te su Sicilijanci tokom svih tih vekova tražili spas u brdima Sicilije. S vremenom su se izbeglice ujedinile u tajno društvo i to porodičnog tipa, ali sa vrlo snažnom hijerarhijom. To tajno društvo, zvano mafija, nije imalo poverenja u vlast te su se oslanjali na sopstvene „zakone“. Zanimljiv je način na koji su se finansirali. Seljacima su se slala preteća pisma u kojima mafija traži novac u zamenu za zaštitu (ironije li, zaštitu od same mafije), a ako bi se seljak oglušio na taj zahtev, sledile bi otmice, ubistva, unakaženja. Na koverti je bila nacrtana crna ruka. „Tako su Sicilijanci plaćali dvostruke poreze, jedne za službenu vlast, policiju i sudstvo, a druge za mafiju“ (MacKenzie, 2002, Tajna društva). Iako je mafija počela kao svojevrsni narodni pokret otpora protiv brojnih okupatora, s vremenom je postala onakvom kakvom je danas znamo: okrutna, hermetična zajednica čiji glavni cilj više nije odbrana od osvajača, već nemilosrdna pljačka i kriminal koji su zamaskirani u hrabrost, čast i disciplinu.
 

 

 
1.    OSNOVNE ODLIKE MAFIJE

Osnovne odlike mafije su hijerarhijska struktura organizacije u njoj centralno mesto zauzima porodica na čijem je čelu boss – kum, u održavanju unutrašnje discipline i ostvarivanja interesa koristi se prinuda, mafija ima tesne koruptivne veze sa vladajućim strukturama vlasti. U novije vreme mafija sve veći deo kapitala prebacuje iz ilegalnih u legalne poslove i ostvaruje profit i na ovoj osnovi. Savremeni mafijaški kum nije kriminalac tradicionalnog tipa. Mnogo je obrazovaniji i kulturniji, živi na „visokoj nozi“ barata internetom a ne pištoljem, I finansijski je obrazovan kako da brzo investira i opladi novac. Komunikativan je i krećese po mnogim svetskim metropoloma, vešt je u pregovorima, odlično govori svetske jezike. On je moderni bos bizmismen, političar, direktor, birokrata najjači kada neprimenjuje nasilje, ubistvom se koristi tek kada iscrpi sva druga sredstva do cilja, pri čemu je potkupljivanje prva stvar. Mafija kao najviši stepen kriminalne organizacije je specifična delikventna struktura i sredina koja deluje u okviru organizovanih oblika kriminaliteta.  Mafijašku organizaciju od jednostavnog kriminalnog udruženja razlikuje statusni položaj, izvorne sposobnosti posedovanja „moći zastrašivanja“„stanje potčinjenosti“, „zavet ćutanja“. Mafija uodnosu na kriminalno udruženje poseduje poziciju monopola, izbornu i ekonomsku moć tj. legitimnu poziciju političke moći u jednom socijalnom okruženju, državi ili društvu, zavisno od njenih razmera razvijenosti. Mafijaške organizacije se razlikuju od zemlje do zemlje. One su različite veličine organizovnog ustrojstva i različtih uslova u kojima deluju.
Mafija vodi poreklo sa Sicilije još iz vremena bezvlašća koje je nastalo nakon Napoleonove okupacije Južne Italije. U tom priodu, stanje berza-konja navelo je vlasnike velikih poseda da prepuste upravljanje svojom zemljom energičnim sileđžijama koji su despotski vladali nad terorizovanim seljaštvom. U prvim decenijama ovog veka mafija je proširila svoju delatnost u SAD kao tajna organizacija kriminalaca među italijanskim imigrantima, prvobitno za ilegalnu proizvodnju i trgovinu alkoholom, a zatim za kontrolu reketa, kao i za poslove ilegalnetrgovine narkotika, organizovane kocke i prostitucije.
Transnacionalne kriminalne organizacije (tradicionalne mafijaške organizacije) su: Koza nostra, japanske Jakuze i kineske Trijade.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari