Odlomak

 

SAŽETAK

Neuralni razvoj je najprostije rečeno razvoj mozga. Započinje u materici nakon i to prvo kao neuralna ploča. Prolazi kroz pet stadija razvoja. Na neuralni razvoj utiče i iskustvo te okolina. Neuroplastičnost je sposobnost prilagodbe na nove situacije. Na neuralne promjene ne utiču samo oštećenja nego i mnogi drugi procesi poput učenja i pamćenja. Mozak posjeduje sposobnost regeneracije, oporavka nakon oštećenja. Drugi dijelovi mozga preuzmu funkcije oštećenog dijela. Takođe, istraživanja su dovela i do terapijskih postupaka koja su se pokazala vrlo uspješnim. Istraživanja idu i u smjeru neurotransplantacije, a do sada su izvedena na životinjama i bila su uspješna.

Ključne riječi: neuralni razvoj, neuroplastičnost, stadiji neuralnog razvoja, učenje i pamćenje, iskustvo, mozgovne ozljede, degeneracija, regeneracija, reorganizacija, neurotransplantacija.

SUMMARY

Neural development is simply speaking brain development. It starts in the womb after the first as the neural plate. Passes through five stages of development. On neural development and affect the experience and environment. Neuroplasticity is the ability to adapt to new situations. At the neural changes affect not only damage but also many other processes such as learning and memory. The brain has the ability to regenerate, recovery from damage. Other parts of the brain take over the functions of the damaged parts. Also, research has led to therapeutic procedures that have proven to be very successful. Studies are going in the direction neuro transplants, and so far are performed on animals and were successful.

Keywords: neural development, neuroplasticity, stages of neural development, learning and memory, experience, brain injury, degeneration, regeneration, reorganization, neuro transplants.

 

 

 

 

 

UVOD

Neuralni razvoj je razvijanje mozga koje počinje iz neuralne ploče treće sedmice nakon začeća. Neuroplastičnost je sposobnost da se stvaraju nove veze, odnosno sposobnost mozga da se mijenja, i strukturalno i funkcionalno. Mnogi faktori utiču na plastičnost mozga. Na promjene ne utiču samo ozljede, nego i učenje, pamćenje, mišljenje i slično. Neuroplastičnost je najizraženija kod male djece, ali mozak se mijenja čitavog života. Zapravo, mozak se mijenja svakog dana. Svako iskustvo utiče na njega. Neuroplastičnost mozga je fascinantna sposobnost prilagodbe na nove situacije. Današnji razvoj tehnologije pomjera granice kad su u pitanju mogućnosti i kapaciteti mozga. Najbolji primjer toga su mala djeca koja već sa dvije, tri godine pretražuju crtiće na Youtube kanalu. Nakon ozljede jednog dijela, drugi dijelovi nauče da obavljaju funkcije oštećenog dijela. To je još jedan fascinantan podatak, a još fascinantniji je da ljudi mogu i da žive čak i bez pola mozga. Ono što se danas zna o mozgu, samo je mali dio znanja o kompjuteru nad svim kompjutorima. Neurotransplantacija je jedan od najzanimljivijih dijelova o mozgu. Iako još nije izvedena na ljudima, istraživanja su provedena na životinjama i pokazala su se uspješna. Presađeno tkivo je prihvaćeno od stranje primatelja. Takođe, i autotransplantacija se razvija i pomaže kod mnogih mozgovnih oštećenja, kao što je Parkinsonova bolest

 

 

 

 

 

 

 

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pedagogija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari