Odlomak

UVOD

Nikola Tesla
(1856-1943)

Potsećanje na Teslu, najvećeg među velikanima milenijuma započeću rečima slavnog danskog fizičara Nilsa Bora “Teslin genijalni pronalazak polifaznog sistema i njegova istrazivanja čudesnih visokofrekventnih električnih pojava bili su temelj na kome su se razvili sasvim novi uslovi za industriju i radio komunikacije i daleko su uticali na čitavu našu civilizaciju”.Teslino ime i dela ponos su srpskoga naroda, a njegovo nasledstvo vlasništvo je čitave ljudske civilizacije koju je toliko unapredio. Dugo sam razmišljala koje polje nauke me najviše interesuje i čemu, prilikom istraživanja da posvetim svoju pažnju. Nakon donešene odluke da to bude polje fizike lako sam se odlučila za temu. Naime kada bih god naišlo područje vezano za struju uvek je u prvi plan izbijao Tesla, tako da bih ostala zaintrigirana njegovim dostignućima, te sam mislila da on zaslužuje moju pažnju. Seminarski rad je pisam s ciljem da ne bude samo sušto izlaganje nego zanimljivo za čitanje, kako onima koji se bave fizikom tako i svima koji radi opšte kulture žele da se upoznaju sa ovim poznatim naučnikom sa prostora Balkana. Nadam se da ćete kroz ovaj rad steći nova znanja i da će vam ovaj rad pokazati kakav je zapravo genije bio sam Tesla, te da ćete shvatiti da je on naučnik bez čijih ideja i patenata naš život danas ne bi izgledao ovako, stoga mu celo čovečanstvo treba biti zahvalno, ako
ništa onda bar na tome što više ne živimo u mraku, a on je tome posvetio skoro ceo svoj život.

Slika Zemlje noću sa satelita i sijalica koje je po Teslinoj zamisli je obasjavaju

DETINJSTVO

Nikola Tesla rođen je u Smiljanu 1856. godine. Rođen je u ponoć, a nad Smiljanom su te noći sevale munje koje će kasnije Teslu zaokupljati celoga života. Njegov otac Milutin bio je sveštenik Srpske pravoslavne crkve, a majka Đuka bila je veoma darovita,vrlo inteligentna, ali bez obrazovanja. Nadimak “Tesla” su dobili zbog njihove nasledne osobine koju su skoro svi imali, a to su vrlo široki istureni prednji zubi, koji su izuzetni ličili na istureno sečivo sekire – tesle. Čuven je jedan od njegovih prvih eksperimenata – Skok s krova roditeljske kuće pomoću kišobrana (padobrana) koji je umalo završio tragično. Zabavljao se izrađivajući igračke tehničkog sadržaja.
Teslina kuća u Gospiću

ŠKOLOVANJE

Svoje školovanje započinje u rodnom Smiljanu u Nemačkoj osnovnoj školi, a nastavlja ga u Gospiću, gde završava osnovnu školu, a zatim i nižu realnu gimnaziju u Rakovcu kod Karlovca. Višu realnu gimnaziju polazi u Karlovcu (1870-1873). Nakon gimnazije se vraća kući i teško oboleva od kolere, bolesti nečiste vode i prljavštine. Boluje 9 meseci i često lebdi između života i smrti. Bolest mu je potpuno obeležila život. Prvo, zbog nje otac pristaje da Nikola ne treba biti sveštenik te pristaje da ga pošalje na tehničke škole. I drugo, strah od ponovnog oboljevanja pratiće Nikolu čitav život. Studira tehniku na Visokoj tehničkoj školi u Grazu, ali je napušta pre ispita na trećoj godini te nikada ne završava studije. Sam za sebe je tvrdio da nije izumitelj nego otkrivač stvari koje postoje u prirodi oko nas. A svoj uspeh u otkrivanju pripisivao je svojoj urođenoj sposobnosti neverovatne vizualizacije stvari, procesa i događaja. Sve svoje eksperimente bi razvio i izveo u celosti najpre u svojoj glavi, a nakon što bi ih uspešno završio proveo bi ih u „našem“ svetu. Pričao je da je tu sposobnost imao od malih nogu i da je bila tako jaka, da ponekad nije znao razlikovati svoje imaginacije od stvarnosti. Pa je morao rukom prelaziti ispred očiju da se uveri da li to što vidi jeste realnost ili njegova imaginacija. Istraživačku i pronalazačku crtu nasledio je od majke, a obrazovanje koje je dobio od oca bilo je od velike pomoći. Sastojalo se iz raznih vežbi, poput pogađanja tuđih misli, pronalaženja grešaka u načinu izražavanja, iz ponavljanja dugih rečenica ili računanja napamet. Ti svakodnevni zadaci imali su za cilj pojačati pamćenje i prosuđivanje, a naročito razvijanju kritičkog i analitičkog pristupa.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Elektrotehnika

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Jedan komentar na “Nikola Tesla”

Milosbl says:

Svaka cast. 🙂

Komentari