Odlomak

1. Uvod
Tokom svoje istorije čovek je neprestano težio boljem i lakšem životu i svoje težnje je uspevao da ostvari. Paralelno sa poboljšanjem načina života uticao je negativno na svoje okruženje, remetio prirodnu ravnotežu i samim tim ugrozio svoju životnu sredinu. Svojim neodgovornim ponašanjem doveo je u pitanje i sopstveni opstanak na Planeti. Došlo je do nagomilavanja ekoloških problema a oni se ne smeju više zanemarivati, njihovo rešavanje ne sme se više odlagati.
Zagađenje voda predstavlja najkompleksniji globalni ekološki problem. Svako zagađenje koje se emituje u životnu sredinu dospe do podzemnih voda, reka, jezera i mora.
Zagađenja zemlje slivaju se u površinske i podzemne vodene tokove. Reke i jezera su pod konstantnim pritiskom zagađenja otpadnim vodama iz urbanih sredina, hemijskim otpadom iz industrije i transporta, pesticidima sa poljoprivrednih površina, i sl. Rezerve pitke vode se nalaze u površinskim i podzemnim tokovima pa njihovo zagađenje dovodi do smanjenja raspoloživih zaliha pitke vode.
Problem otpadnih voda stvara problem pitke vode i time utiče na zdravlje današnje i buduće svetske populacije. Stanovništvo koje pije zagađenu vodu, zbog porasta sadržaja nitrata u podzemnim i površinskim vodama, izloženo je riziku od kancerogenih oboljenja probavnog trakta. Ovo je samo jedan od primera katastrofalnih posledica neprečišćavanja otpadnih voda i njihovog direktnog ispuštanja u vodotokove.

2. Klasifikacija otpadnih voda
Prirodna ili kondicionirana voda, pošto je jednom iskorišćena za određenu namenu postaje upotrebljena ili otpadna voda. Tom prilikom u njen sastav ulazi manja ili veća količina različitih primesa– zagađivača, odnosno njene fizičke, hemijske i biološke karakteristike se u toku upotrebe toliko menjaju da ona postaje nepodobna za onu upotrebu pri kojoj je i nastala.
Vrste otpadnih voda:
 domaće otpadne vode
 industrijske otpadne vode
 atmosferske vode
 infiltracione vode
 otpadne vode iz poljoprivrede
 deponijske otpadne vode.
Domaća otpadna voda predstavlja vodovodsku vodu ili prirodnu vodu približnog kvaliteta koja je upotrebljena za kuvanje, pranje ili sanitarne potrebe u domaćinstvu. Pored mineralnih i organskih materija koje su već bile prisutne u vodi čijom je upotrebom ova otpadna voda i nastala, ona još sadrži i značajne količine humanih ekskrementi, papira, sapuna i drugih sredstava za pranje, otpadaka od hrane, mineralnihn otpadaka i velikog broja drugih otpadnih materijala.

Slika 1: Otpadne vode
Ukoliko je za to naselje ili grad karakteristična i razvijena industrijska proizvodnja i ukoliko se i, industrijske otpadne vode (uz određeni stepen obrade) ispuštaju u gradsku kanalizacionu mrežu i mešaju sa domaćim, odnosno sanitarnim
otpadnim vodama, onda se tako nastala smeša naziva komanalna ili gradska otpadna voda.

Otpadne vode u čijem sastavu dominiraju humani ili životinjski ekskrementi, a koje uglavnom potiču iz nužnika, štala i slično, nazivaju se fekalne otpadne vode.
Industrijske otpadne vode obuhvataju sve one otpadne vode koje ne vode neposredno i isključivo porekloiz domaćinstva. Industrijske otpadne vode nastaju u fabrikama i industrijskim pogonima nakon upotrebe vode u procesu proizvodnje. Osnovna karakteristika ove grupe otpadnih voda je veoma velika raznovrsnost sastava.
Atmosferske vode se pojavljuju povremeno za vreme padavina ili pri topljenju snega i najčešće nisu značajnije zagađene. Jedini zagađivači ove vrste voda su inertne, mineralne materije (prašina, pesak, i slično), a u određenim periodima godine i suvo lišće, te se one najčešće mogu bez ikakve prethodne obrade ispuštati direktno u prijemne vodotoke.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari