Odlomak

UVOD

Sublata causa, tollitur effectus
„Uklanjanjem uzroka, posledice nestaju“

Održavanje tehničkih sistema obuhvata, u najopštijem smislu, sve postupke koji treba da se preduzmu sa ciljem da tehnički sistem bude što duže u ispravnom – funkcionalnom stanju ili drugim rečima, da tokom svog životnog ciklusa radi na potrebnom nivou pouzdanosti , produktivnosti i ekonomičnosti.
Osnovu zaštite od požara čini otkrivanje nastanka požara u što ranijoj fazi, blagovremeno gašenje i ukoliko je potrebno, evakuacija. Neposredne štete i materijalni gubici zbog požara eksponencijalno rastu sa proticanjem vremena od momenta otkrivanja i početka gašenja, a mogu da dostignu katastrofalne razmere ukoliko sistem za zaštitu od požara ne funkcioniše u potpunosti, tj. na zadovoljavajućem nivou pouzdanosti.
Najbitnija od svega je detekcija požara u njegovoj najranijoj fazi, koju postižemo sistemima za dojavu požara, koje moramo permanentno unapređivati i usavršavati kako bi na što adekvatniji način detektovali, a kasnije i suzbijali požare, štiteći time ljudske živote, materijalna dobra i životnu sredinu.

1. OSNOVE SISTEMA ODRŽAVANJA

Sistem održavanja tehničkih sistema zauzima značajno mesto u koncepciji bezbednog rada. Sigurnost, u najopštijem smislu, predstavlja sposobnost nekog enetiteta da ne izazove, pod određenim uslovima, kritične ili katastrofalne događaje. Da bi se to postiglo, tehnički sistem tokom perioda eksploatacije, mora da ispunjava predviđene funkcije zadovoljavajućim nivoom pouzdanosti. Međutim, za razliku od drugih tehničkih sistema, kod kojih se nizak nivo pouzdanosti funkcionisanja tkom eksploatacije manifestuje manjim obimom proizvodnje ili nižim kvalitetom proizvoda, sistemi za zaštitu od požara imaju ulogu zaštite ljudskih života i materijalnih dobara, što čini sistem održavanja posebno značajnim. Zaštita od požara se realizuje kroz pravovremeno otkrivanje nastanka požara i blagovremeno gašenje i evakuaciju, a posledice požara mogu da prouzrokuju velike materijalne gubitke. Iako su opšti koncepti i ciljevi sistema održavanja tehničkih sistema u potpunosti primenljivi na sisteme za zaštitu od požara, sama činjenica da je trenutak nastanka požara nemoguće predvideti, stavlja pred sistem održavanja kao prioritetan zadatak obezbeđenje najvišeg nivoa pouzdanosti sistema za zaštitu od požara , tokom celog životnog ciklusa.
Da bi se ispunio navedeni zadatak, pristup pri razvoju održavanja sistema za zaštitu od požara treba da obuhvati izvore grešaka u svim fazama razvoja i eksploatacije sistema koji za posledicu mogu da imaju otkaze, počev od definisanja i projektovanja, preko razvoja prototipa, izrade i instaliranja, do eksploatacije sistema.
Razvoj elektronike i tehnologije u celini, izmenio je između ostalog i karakteristike ne samo požarne signalizacje, nego i svih sistema za zaštitu od požara. To ima za posledicu da se pojam održavanja širi u smislu da postaje proces koji omogućuje upravljanje celokupnim tehničkim stanjem i pouzdanošću celog sistema počev od projektovanja kroz ceo životni ciklus, a u cilju povećavanja pouzdanosti funkcionisanja sistema zaštite od požara.
Održavanje tehničkih sistema, pa i sistema za zaštitu od požara, može da se razlikuje u manjoj ili većoj meri, ali njegova globalna struktura je jasno definisana. Ona obuhvata pre svega koncepciju održavanja koja u suštini predstavlja vremenski trenutak u kome se donosi odluka od održavanju: pre nastanka otkaza (preventivno održavanje), posle nastanka otkaza (korektivno/naknadno održavanje) ili kombinovano. Tehnološki aspekt održavanja koji se oslikava kroz vrstu i način izvođenja postupaka održavanja sadržan je u tehnologiji održavanja i najzad, organizacija održavanja uređuje odnose koji postoje između i u okviru pojedinih nivoa održavanja.
Održavanje jednog tehničkog sistema, pa i sistema zaštite od požara, može se realizovati na više načina – zavisno od organizacije, karaktera i nivoa postupaka održavanja. Zbog toga danas u svetu postoji više osnovnih metodologija koje se razlikuju u pristupu održavanja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita na radu

Komentari