Odlomak

Maticna ploca
Matična ploča služi za povezivanje i spajanje svih komponenti računala u funkcionalnu cjelinu, te je centralni dio i osnova svakog računala.
Postoje dvije vrste maticnih ploca a to su integrisane i neintegrisane.Kod neintegrisanih svaki vazniji deo se montira kao dodatna kartica.Prednost ovih kartica je u lakoj i jeftinoj popravci,jer ukoliko dodje do kvara,iskrivljenog ili polomljenog pina na kontroleru dovoljno je samo zamjeniti karticu ili polomljeni kontroler.Danas se neintegrisane ploce sve rijedje koriste jer sa pojavom 486 sistema pocela je proizvodnja integrisanih ploca.
Kod integrisanihmaticnih ploca,veci deo komponenti koje bi bile montirane kao dodatni kontroleri na neintegrisanim plocama,integrisani su kao cipovi u maticne ploce.Integrisane maticne ploce su napravljene tako da se postigne jednostavnost,oslobodi mjesto u kucistu i samim tim poboljsa system hladjenja.Mana je u tome sto su popravke skuplje jer ukoliko dodje do polomljenog ili iskrivljenog pina,mora se promjeniti citava maticna ploca,a ne samo njen deo.
Imamo razlicite formate maticnih ploca,dok format maticne ploce nije nista drogo do velicina,oblik,raspored srafova.U zavisnosti od formata velicine i rasporeda komponenti razlikujemo PC/XT,AT,ATX,LPX i BTX maticne ploce injihove umanjene verzije sa prefiksom Micro.
Dijelovi računala se na matičnu ploču mogu spajati direktno ili indirektno. Unutarnji se dijelovi spajaju direktno na matičnu ploču putem slotova, dok se vanjski (periferni) uređaji spajaju indirektno putem kablova ili konektora (portova).
Vrste portova:
•PS/2 port – za priključenje i miša.
•Paralelni port (LPT),serijski port (RS232) – za priključenje raznih uređaja (printera, skenera, modema,…), ali ovi portovi izlaze iz upotrebe zbog svoje sporosti te ih u novije vrijeme zamjenjuje USB port.
•USB port – danas najčešće korišteni port, a zbog svoje brzine i praktičnosti predstavlja standard današnjeg vremena i polako istiskuje iz upotrebe mnoge druge portove.Prednosti USB porta su bryina prenosa podataka iymeddju racunara o spojenog uredjaja,nije potrebno iskljucivanje racunara prilikom spajanja I odpajanjapojedinih uredjaja.
•VGA port, DVI port –Sluzi za spajanje monitora i projektora nalaze se na matičnim pločama i grafičkim karticama I oni prenose ili audio ili video,nikiako yajedno
•Mrežni port (RJ45, LAN, Ethernet) – za spajanje računala u LAN mrežu ili Internet (nalaze se na matičnim pločama i mrežnim karticama)
•Konektori za zvuk MIDI – za priključenje zvučnika – zeleni, mikrofona – ružičasti, vanjskih uređaja – plavi (nalaze se na matičnim pločama i zvučnim karticama).
Svim drajvovima je potrebana komunikacija sa maticnom plocom,I ove konekcije se nazivaju drajv interfejsi ipostoje dvije glavne vrste:Floppy drajv intervejsi i Hard drajv interfejsi.Interfejsi mogu biti integrisani na maticnu plocu ili u vidu dodatnih komponenti(kartice za prosirenje).
U danasnje vrijeme,vecine maticnih ploca prilagodjene su Enhached IDE(EIDE/PATA) ili SerialATA(SATA)standardima.Nevidljivi djelovi svake maticne ploce su slotovi(utori),izgledaju kao mali plasticni prorezi uglavnom duzini od 7,5 do 28 cm duzine i sirine oko 1.25cm.Imamo nekoliko tipova slotova za prosirenje koji se danas koriste a to su:
• ISA – lako prepoznatljivi,sastoje se iz dva djela kraceg i duzeg.
• PCI – duzine oko 7,5cm i bijele su boje
• AGP – slotovi su veoma popularni za primenu s video karticama,uglavnom su braon boje i nalaze se odmah pored PCI slotova na ploci i kraci su.
• PCIe – PCI Express je najnoviji slot za prosirenje koji se koristi na maticnim plocama,napravljen je kao zamjena za AGP I PCI i ima sposobnost da bude brzi od AGP, a da zadrzi fleksibilnost PCI.
• AMR – razdvaja analogna strujna kola ,modem i analogni zvuk,svaki na sopstvenu karticu
•CNR – se mogu naci na Intelovimmaticnim plocama kao zamjena za AMR slotove,i omogucavaju ugradnju cipset maticnih ploca sa pojedinim integrisanim karakteristikama.Dodatne prednosti CNR nad AMR podrezumevaju mreznu podrsku,Plug and Play kompatibilnost.
Ovi slotovi se koriste kako bi se u njih instalirali razni uredjaji zaprosirenje mogucnosti racunara.Neki od uredjaja koji se mogu montirati su:video,mrezne,zvucne i interfejs kartice.
Kartice su pločice sa čipovima koje se priključuju tako da se umetnu u slotove na matičnoj ploči. Kartice također posjeduju portove za priključenje raznih uređaja koji su vidljivi na stražnjoj strani računala. Namjena kartica je obavljanje različitih funkcija (npr. prikaz slike na zaslonu, reprodukcija zvuka, spajanje računara na mrežu, …), a sa drugim  dijelovima računara povezane su putem sabirnica.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari