UVOD
Revizija ima značajnu ulogu jer pruža objektivne i nezavisne izvještaje o pouzdanosti informacija i korisnicima finansijskih izvještaja,ona pruža razumno uvjerenje da u finansijskim izvještajima nema značajnih grešaka i propusta.
Kao aktivnost revizija se pojavljuje u vrijeme ranog Vavilona još 3.000 godina p.n.e., kao i u drevnoj Grčkoj i Rimu, odakle i potiče naziv revizija. Naziv „revizija“ potiče od latinske riječi „revisio“ što na našem jeziku znači „ponovno viđenje, ponovno gledanje, pregled, obnova procesa, poslednji pregled sloga pred štampu“
Na engleskom jeziku revizija se kaže audit, što potiče od latinske riječi audire = čuti ili slušati i iz toga je izveden pojam audit (revizija). Moderna revizorska praksa vodi porijeklo iz Škotske od polovine 19. vijeka. Do kraja 18. ipočetka 19. vijeka preduzeća su bila organizovana kao mala preduzeća i kao samostalni iliudruženi preduzetnici, a nagli tehnološki i industrijski razvoj polovinom 19. vijeka doprinio je razvoju modernog tražišta i komunikacija, što je dovelo do pojave velikih preduzeća i kompanija.
U novim uslovima javila se potreba za obezbjeđenjem većih količina kapitala kojeg nisu mogla obezbijediti mala preduzeća i preduzetnici iz sopstvenih sredstava. Došlo je do nastanka i razvoja tržišta hartija od vrijednosti i kreditnih institucija radi zadovoljavanja finansijskih potreba velikih nacionalnih i sve većeg broja internacionalnih kompanija.Što znači da je rast modernog privrednog društva i pojava velikih kompanija dovelo do pojave razdvajanja funkcije vlasništva od funkcije upravljanja preduzećima, pojavljuju se profesionalni menadžeri koji su počeli obavljati funkciju upravljanja preduzećem.
Odnos koji postoji između vlasnika i menadžera dovodi do sukoba interesa što se pojavljuje kao rezultat informacijskog nesklada između menadžera i vlasnika koji nije stalno prisutan u preduzeću. Menadžer raspolaže potpunim informacijama o finansijskom položaju i uspješnosti poslovanja preduzeća. Menadžer je odgovoran i za izvještavanje i manipulisanje izvještaja. Zbog toga revizija igra značajnu ulogu za vlasnike koji žele da se uvjere u pouzdanost finansijskih izvještaja. Revizija ima dragocjenu ulogu u praćenju ugovornih odnosa koji postoje između preduzeća i njegovih dioničara (akcionara), menadžera, zaposlenih radnika i kreditora.

1.    DEFINICIJA REVIZIJE
Revizija je sistematičan proces objektivnog prikupljanja i procjene dokaza vezanih za izjave uprave preduzeća o ekonomskim aktivnostima i događajima, kako bi se utvrdio stepen saglasnosti tih izjava (tvrdnji) sa utvrđenim kriterijumima, a dobijeni rezultati prenijeli zainteresovanim korisnicima.
Objašnjenja definicije:Kao što u definiciji kaže da je revizija sistematičan proces,taj sistematičan proces upućuje na to da treba dobro isplanirati pristup pri obavljanju revizije, što podrazumijeva planiranje aktivnosti, prikupljanje, korištenje, analiziranje i sistematizaciju podataka u cilju prikupljanja dokaza.Objektivno prikupljanje i procjena dokaza podrazumijeva da revizor mora objektivno tražiti i procijeniti značajnost i valjanost dokaza. Ona je objektivna jer je revizor nezavisan i nepristrasan, pošten, visokih moralnih i ljudskih kvaliteta,stručani samouvjeren. Dokazi moraju biti povezani sa izjavama o privrednim aktivnostima i događajima i revizor uspoređuje prikupljene dokaze s tim izjavama kako bi procijenio stepen podudarnosti između izjava i utvrđenih kriterijuma. Revizor provjerava dokaze u vezi sa izjavama uprave o finansijskim izvještajima, kako bi utvrdio da li su ti izvještaji sastavljeni u skladu sa pravilima i propisima finansijskog izvještavanja, zakonskim pravilima i propisima. Prijenos rezultata do zainteresiranih korisnika se vrši putem različitih vrsta izvještaja koje donosi revizor na kraju revizije i putem kojih rezultate revizije predstavlja budućim korisnicima. Revizorski izvještaji zavise od vrste i svrhe revizije.
ISA – International Standards on Auditing (Međunarodni standardi revizije) ne daju definiciju revizije, nego je objašnjavaju preko cilja revizije. Prema njima „Cilj revizije finansijskih izvještaja je da omogući revizoru da izrazi mišljenje o tome da li su fininansijski izvještaji, po svim bitnim pitanjima, sastavljeni u skladu sa pravilima i okvirom za finansijsko izvještavanje“
Na osnovu datih definicija i ciljeva revizije uočljiva je bliska veza između revizije i računovodstva.

Prijavi se