Odlomak

1. Uvod

U ovom radu bavit ćemo životom i djelom grčkog filozofa Platona koji je imao širok utjecaj djelovanja u raznim oblastima i naukama koje danas poznajemo kao što su filozofija, psihologija, fizika, religija, politika itd.

2. Život

Platon je rođen u Atini. Rođen je 427. ili 428. godine prije Krista. Potiče iz bogate aristokratske porodice. To je porijeklo starih Atenskih kraljeva. Sokrat je bio stari prijatelj Platonove porodice i podučavao je Platona 9 godina. Sokratova osuda i smrt ostavile su veliki uticaj na Platona te on putuje 12 godina. On podučava Dionizija, kako bi bio dobar vladar. Međutim, on nije želio da uči te je protjerao Platona. Nedugo zatim Platon ponovno bježi na Siciliju. 362. godine ponovo se vraća u Atinu i osniva poznatu Akademiju. Platonovo pravo ime je Aristokle (dobio po svome djedu), a Platon (što znači širok ) je nadimak o čijem izvoru postoji više teorija: moguće je da se odnosi na njegovu tjelesnu građu (bavio se hrvanjem), širinu čela ili na širinu njegova znanja. Kao dobrostojeći aristokrat, prošao vrlo opsežno školovanje, te se upoznao s djelima mnogih grčkih filozofa, koja su ostavila velik uticaj na njegova vlastita shvaćanja.

2.1. Poznanstvo sa Sokratom

Sokrat je bio stari prijatelj Platonove porodice, a njega je poučavao posljednjih devet godina svojeg života. Sokratova osuda i smrt ostavile su veliki uticaj na Platonovu ličnost i daljnja razmišljanja. Iako se u mladosti aktivno zanimao za politiku, te bi vjerojatno postao političarom u skladu sa porodičnom tradicijom, postupak demokratske vlasti prema Sokratu ogorčio ga je, te se odlučio kloniti neposrednog sudjelovanja u političkom životu polisa i posvetiti se filozofiji. Politička i etička pitanja ipak su mu ostala u središtu filozofskog interesa.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 14 stranica
  • Historija filozofije -
  • Školska godina: -
  • Seminarski radovi, Skripte, Filozofija
  • Bosna i Hercegovina,  Banja Luka,  UNIVERZITET U BANJA LUCI Filozofski fakultet  

Više u Filozofija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari