Odlomak

Uvod

Nakon petooktobarskih promena, Srbija i tadašnja Savezna Republika Jugoslavija kreću u proces sveobuhvatne promene pravnog sistema. Jedna od najznačajnijih promena je i reforma procesnog zakonodavstva koja je započela donošenjem Zakonika o krivičnom postupkak iz 2001. godine, koji je, nakon toga, nekoliko puta menjan i dopunjivan a poslednji put 2010. godine.
Ovim zakonom uvedena je jedna krupna i smela novina – mogućnost izricanja krivičnih sankcija pre glavnog pretresa. Tako su ZKP-om predviđena dva postupka za izricanje krivičnih sankcija bez glavnog pretresa:
• postupak za kažnjavanje pre glavnog pretresa (čl. 449-454) i
• postupak za kažnjavanje i izricanje uslovne osude od strane istražnog sudije (čl. 455-458).
Reforma procesnog zakonodavstva i uvođenje ovih novina posledica je želje zakonodavaca da uproste i racionalizuju postupak te prilagode ga konkretnom slučaju i predmetu a sve to radi lakšeg i bržeg postizanja pravde u skladu sa načelom o brzom i pravičnom suđenju. Efikasnost u suđenju se ogleda u činjenici da će predmet biti rešen u nekoj ranijoj fazi odn. pre glavnog pretresa. Ovo je korisno iz razloga što se sprečava da se pred sudom pojavljuju lakši slučajevi koji se mogu rešiti u nekoj ranijoj fazi krivičnog postupka. Samim tim sudstvo postaje manje opterećeno što posledično vodi još bržem zadovoljavanju pravde čime se stvara i velika ušteda troškova koji nastaju sprovođenjem postupaka. Na taj način se izlazi u susret načelu procesne ekonomije, s jedne strane, a opet se omogućava sankcionisanje lica za koja postoji osnovana sumnja da su počinila delo koje mu se stavlja na teret, s druge strane.
Iako na prvi pogled deluje da ovi postupci imaju samo dobre strane, teoretičari krivično-procesnog prava često su kritikovali ove postupke ističući da se njima onemogućava utvrđivanje istine što je jedan od osnovnih principa proklamovanih Zakonikom o krivičnom postupku.

2. Postupak za kažnjavanje pre glavnog pretresa

Naše pozitivno pravo je izričito predvidelo da pravo na pokretanje postupka za kažnjavanje pre glavnog pretresa imajedino javni tužilac i to za krivična dela za koja se može izreći novčana kazna kao glavna kazna ili kazna zatvora do tri godine (čl. 449., st. 1.). Ovo iz razloga što ostali tužioci nemaju interes za pokretanje ovog postupka jer on onemogućava odlučivanje o imovinsko-pravnom zahtevu. U slučaju stavljanja imovinsko-pravnog zahteva, ovlašćeno lice će biti upućena na parnicu (čl. 449. st. 3.).
Da li će doći do pokretanja ovog postupka zavisi od slobodne volje samog javnog tužioca koji ceni svrsishodnostpokretanja postupka. Ukoliko javni tužilac zaključi da je bolje da se krivični postupak ne pokrene onda će on u samom optužnom aktu istaći predlog za kažnjavanje pre glavnog pretresa (čl. 449., st. 2.). Ovaj predlog se može staviti i nakon podnošenja optužnog predloga ali obavezno pre zakazivanja glavnog pretresa.
Kada predlog bude stavljen, na scenu stupa sudija koji, obzirom da nije vezan predlogom javnog tužioca, ceni svrsishodnost predloga. Zavisnost sudije od javnog tužioca ogleda se u činjenici da sudija ne može doneti rešenje o kažnjavanju bez predloga javnog tužioca. Kada sudija dobije predlog donošenje rešenje o kažnjavanju pristupiće sudskoj kontroli optužbe ali prema odredbama za sumarni krivični posupak (čl. 451., st. 1). Ako sudija utvrdi da pretpostavke za donošenje rešenja o kažnjavanju nisu ispunjene, sudija ne donosi poseban akt već optužbu dostavlja osumnjičenom i odmah zakazuje glavni pretres (čl. 451., st. 1). Ukoliko su sve pretpostavke ispunjene, sudija će najpre pribaviti podatke o ranijim osudama, a po potrebi, i o ličnosti samog okrivljenog. Rešenje o kažnjavanju sudija može doneti tek nakon saslušanja okrivljenog.
Radi lakšeg razumevanja, ponovimo, još jednom, uslove za pokretanje ovog postupka:
• da se radi o krivičnom delu za koje se može izreći novčana kazna kao glavna kazna ili kazna zatvora do tri godine,
• postoji predlog javnog tužioca za donošenje takvog rešenja,
• da se sudija složi sa predlogom javnog tužioca,

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 11 stranica
  • Krivicno procesno Sasa
  • Školska godina: Sasa
  • Seminarski radovi, Skripte, Pravo
  • Srbija,  Kos. Mitrovica,  UNIVERZITET U PRIŠTINI - Pravni fakultet  

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari