Odlomak

Država predstavlja društvenu organizaciju koja raspolaže aparatom za vršnje prinude.
U Nemačkoj je sredinom 19. veka skovan pojam Rechtstaat pravna država, koji je predstavljao pandan policijskoj državi. Rodonačelnik ove ideje je bio Robert fon Mol. Nastao je u kontekstu prosvećene pruske apsolutne monarhijePrvenstveni zahtev ove teorije bio je da se izvršna vlast stavi u granice prava i zakonitosti.
Pravna država je država u kojoj su svi akti i odluke državnih organa doneti u skladu s pravnim normama. Taj princip delovanja države naziva se i principom zakonitosti. Postoji šire i uže značenje principa zakonitosti.
U širem značenju, zakonitost znači usklađenost sa zakonom, svih pravnih akata i materijalnih radnji državnih organa, a onda i građana.
U užem smislu, ona znači da svi pravni akti manje pravne snage moraju biti doneti na osnovu akata veće pravne snage (ne samo zakona).
Takođe, pravna država je metapravna ideja o valjanom pravnom poretku koji podrobnim i postojanim pravnim ograničenjima državne vlasti, odgovarajućim svojstvima zakona i pouzdanim institucionalnim jemstvima obezbeđuje ljudsku sigurnost i slobodu.
Konstanta ideje pravne države koja u sebi sublimira i njen višestoletni razvitak ali i njeno savremeno značenje, svodi se na zahtev za pravom ograničenom i odgovornom političkom vlašću čije delovanje za svrhu i cilj ima ostvarivanje i zaštitu najšireg korpusa ljudskih prava i sloboda.

1. POJAM DRŽAVE I NjEN RAZVOJ

Država, kao što je već pomenuto, predstavlja društvenu organizaciju koja raspolaže aparatom za vršenje prnude, i o samom pojmu države postoje brojne teorije.
Država je, prema marksističkom gledištu, nastala u vreme kada se društvo podelilo na klase lije su osnovne funkcije zaštita i razvoj onih produkcionih odnosa na kojima se zasniva ekonomska dominacija vladajuće klase.
,,Postoje, međutim, sem marksističke, mnoge druge teorije o državi i njenom nastanku, kao što su pravna, socijalna i politička teorija, psihološka, prirodnopravna ili ugovorna i patrijahalna teorija, kao i teorija sile, teorija Maksa Vebera i druge.”
Za socijalnu teoriju o državi karakteristično je da se zasniva na posmatranju odnosa između društvenog života i državne zajednice. Ona tumači promene koje nastaju u državnoj organizaciji usled uticaja i pritiska raznih društvenih grupa.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 14 stranica
  • Uvod u pravo -
  • Školska godina: -
  • Seminarski radovi, Skripte, Pravo
  • Srbija,  Beograd,  UNIVERZITET MEGATREND - Fakultet za poslovne studije   Beograd

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari