Odlomak

Uticaj globalizacije na tržište i na poslovanje  preduzeća

Procesom globalizacije dolazi do integracije zemalja, ruše se barijere, granice, uspostavljaja slobodan protok robe, kapitala i ljudi. Dolazi do povećanja tržišta, a time se povećava i konkurencija. Tržište se brzo mijenja. Komunikacija i transport  su  brži i bolji.kapital se seli na tržišta gdje su manje intervencije države  i gdje je jeftinija radna snaga. Padom komunističkih i socijalističkih režima dolazi do privatizacije. Da bi se izbjegle prijetnje i /ili iskoristile prilike, preduzeća moraju izabrati transformacije koje će postati jači konkurenti. Tipične metode transformacije su: reinženjering, restruktuiranje, program kvaliteta, integracija, akvizicija, promjene kulture i druge strateške promjene. Globalizacija svjetske ekonomije stvara više profita ali i više prijetnje kako za postojeće tako i za potencijalne učesnike u grani.,te prisiljava preduzeća da prave dramatične strateške preokrete u pravcu poboljšanja svojih performansi, s ciljem  konkurentnosti i opstanka Globalizaciju pokreće širok i moćan skup snaga povezanih sa tehnološkim promjenama, međusobnim ekonomskim integracijama, kolaps komunizma u svjetskim razmjerama i sl.

 

 

 

Karakteristike savremenog menadžmenta
Kroz praksu se savladavaju uloge portparola, pregovarača ili korektora izvjesnih akcija zaposlenih u organizaciji, dok je za neke potreban urođeni dar.
Savremeni menadžeri omogućuju da se pripreme za promjene koje se tiču:izmjene paradigme,,teorije haosa,strukture radne snage i globalizacije.
Izrada paradigme je nov način razmišljanja,percepcije i razumijevanja svijeta u kojem živimo.
Teorija haosa je zasnovana na stavu da  unutar velikih struktura postoji nered i nasumičnost.
Ubrzanim razvojem i globalizacijom organizacije moraju skraćivati vrijeme razvoja novih proizvoda, investirati, potrebe za stalnim inovacijama, usavršavanje tehnologije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari