Odlomak

 

1. UVOD
Zbog sigurnosti i praćenju u transportu lakokvarljive robe nadležna tijela su uspostavila pravilnik o transportu lakokvarljive robe.Taj pravilnik se zove „ATP sporazum“

1.1. Pojam lakokvarljive robe

Od postanka čovječanstva ljudi su nastojali da što duže održe životne namirnice svježe i da ih upotrebljavaju kada ih nisu mogli naći u prirodi.To im je zbog ograničenog poznavanja sastava namirnica rijetko polazilo za rukom.Boljim poznavanjem sastava namirnica sa kratkim rokom upotrebe tj. lakokvarljive robe, dobili smo mogućnost praćenja te stavljanja pod kontrolu organizama koji su uzrokovali kvarenje lakokvarljive robe.

Danas činimo ono što je u bliskoj istoriji bilo nezamislivo,a to je mogućnost nabavke svježih namirnica iz nama dalekih krajeva.Takođe,uz pomoć moderne tehnologije smo u stanju održavati duže upotrebljivim namirnice koje smo prije morali potrošiti u vrlo kratkom vremenu.

Nepoželjne promjene koje dovode do kvarenja životnih namirnica i drugih lakokvarljivih roba,mogu imati različite uzroke.Najčešće su to mikrobiološke i biohemijske promjene.Mikrobiološke promjene uzrokuju mikroorganizmi i mikrobi.Oni se mogu naći u zemlji,vodi i zraku.Kvarenje robe nastaje kao posljedica metabolizma mikroorganizama jer oni za svoj život troše hranjive sastojke životnih namirnica,a vraćaju im produkte metabolizma koji mogu imati neugodan miris i ukus, a mogu biti štetni i po zravlje ljudi.Biohemijske promjene uzrokuju najčešće fermenti i enzimi.Promjene mogu biti vidljive i nevidljive.Vidljive biohemijske promjene se najčešće javljaju kao promjene boje,okusa i mirisa, a nebidljive je moguće otkriti samo laboratorijskim ispitivanjem i oni u najvećoj mjeri umanjuju najveću vrijednost sastojka.

Oni se mogu uništiti zagrijavanjem na visokoj temperaturi,zračenjem,nepovoljnim uslovima za razvoj kada su: mali sadržaj vode u proizvodu,suh zrak i niska temperatura u skladištima ili transportnim vozilima.

Od svih pomenutih uzroka kvarenja namirnica i robe najbitniji su uslovi skladištenja odnosno temepratura,vlaga i sbjetlost u skladišnim prostorima jer su oni najodgovorniji činioci svih promjena u kvalitetu namirnica robe.
Postoje odgovarajući postupci za čuvanje prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda odnosno svih lakokvarljivih proizvoda.

Najčešći postupci su:
1. Fizički metodi (pasterizacija,sterilizacija,blanširanje te hlađenje i zamrzavanje)
2. Hemijski metodi (dodavanje konzervansa kao kuhinjska so,kiselina,dim i slično)
Ovim postupcima namirnice se mogu čuvati u svježem,poluprerađenom i potpuno prerađenom stanju

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari