Odlomak

Problematika ovisnosti kod učenika osnovnih i srednjih škola

VJEŽBA 1: Formuliranje problema istraživanja za mikroprojekt

Tema ovog mikroprojekta je problematika ovisnosti kod učenika, osnovnih i srednjih škola. Bez obzira na veliki broj provedenih istraživanja i preventivnih programa problematika ovisnosti je i dalje veoma aktualna te predstavlja jedan od najznačajnijih problema kako u svijetu tako i u Republici Hrvatskoj. Posljedice ovisnosti upućuju na realno promatranje problema ovisnosti kod djece osnovnoškolske te srednjoškolske dobi. U razmatranje je uzet problem konzumiranja droge, pušenja, alkohola te kockanja. Problem je psihološke i socijalne prirode.
S obzirom na primijećen stalan porast broja osoba liječenih zbog zlouporabe droga kao i povećanu dostupnost sredstava ovisnosti u Hrvatskoj, osmišljen je Nacionalni program prevencije ovisnosti za djecu i mlade u odgojno-obrazovnom sustavu. Dakle, cilj je sprječavanje ovisnosti među djecom i mladima te pokušati utvrditi rizične čimbenike.
Ciljana populacija u ovom istraživanju su učenici osnovnih i srednjih škola grada Zadra. Ovim istraživanjem nastoji se utvrditi aspekt učenika tj. stav prema sredstvima ovisnosti te prikupiti potrebne informacije o njihovim razlozima posezanja za ovisnostima te općenito, bolje razumijevanje ove problematike i preventivnih pristupa. Moguć utjecaj na posezanje za ovisnostima može proizlaziti iz obitelji i okruženja.

VJEŽBA 2: Identificiranje ciljeva istraživanja
Glavni cilj ovog istraživanja je prikupiti podatke od strane mladih o ovisnostima kao što su alkohol, droga, pušenje i kockanje te nadasve, utvrditi njihove temeljne stavove prema konzumaciji istih.
Specifični ciljevi ovog istraživanja su ispitati i pribaviti potrebne podatke o ovisnostima učenika osnovnih i srednjih škola s obzirom na pohađanu školu, dob, spol. Anonimnim anketiranjem bi se nastojalo utvrditi stavovi s obzirom na generaciju te razlike između učenika osnovnih i srednjih škola. Provedeno ispitivanje bi, također trebalo uspoređivati sa postojećim podacima o ovisnostima s obzirom na ostale županije Republike Hrvatske kako bi usmjeravao daljnji rad na preventivnim programima.

VJEŽBA 3: Postavljanje hipoteza

Polazi se od osnovne pretpostavke da su sredstva ovisnosti zabrinjavajuće raširena među učenicima osnovnih i srednjih škola.
Sredstva ovisnosti su poprilično raširena kako među učenicima tako i u društvu.
Učenici osnovnih škola drže da je pušenje povezano sa imitiranjem odraslih te da manje od polovice učenika puši.
Učenici srednjih škola drže da je pušenje povezano upravo sa dokazivanjem i bolje ”uloge” u društvu te da više od polovine učenika puši.
Mišljenja učenika o drogama su većinom povezana sa jako zastupljenom marihuanom te većinom lakše prepoznaju droge manjih nuspojava nego što su to teške droge.
Konzumiranje alkoholnih pića djece osnovnih i srednjih škola učestalije je nego što je posezanje za ostalim vrstama ovisnosti zbog lakše i jeftinije dostupnosti.
Kockanje, kao jedan od problema modernog doba, je sve više zastupljeno ponajviše u području igara na sreću-klađenja. Veći postotak o osobnom igranju na sreću očekuje se kod učenika srednjoškolske dobi zbog mogućnosti ”brze” zarade i rješavanja novčanih problema. Pored brze zarade, učenici su skloni tome kao jednoj vrsti zabave.
Negativan odnos obitelji prema učeniku pozitivno utječe na posezanje učenika za ovisnostima.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari