Odlomak

Uvod

Tema ovog maturalnog rada je “Proizvodnja mesa”. U ovom radu ćemo se, dakle, baviti proizvodnjom mesa, od prvok koraka, odnosno klaonice, pa sve do finalnog proizvoda u mesnicama. Prvo ćemo pojasniti šta je to klaonica, te kakve vrste klaonica postoje, a zatim ćemo objasniti načine klanja životinja i načine obrade mesa.
Osnovni cilj i zadaci maturalnog rada su definisani temom, a to je pojašnjavanje načina proizvodnje mesa, odnosno predstavljanje vrsta klaonica, načina klanja i dobijanja finalnog proizvoda. Metode kojima ćemo se služiti prilikom izrade rada su: metod analize, metod sinteze i komparativni metod.
1. Objekti za obradu mesa

Klaonice su objekti u kojima se, uz uvažavanje načela higijene i tehnologije i pod veterinarsko-sanitarnom kontrolom, kolju životinje i proizvodi meso.
Savremene klaonice moraju biti izgrađene, uređene i opremljene tako da je u njima moguće pravilno izvođenje tehnoloških operacija u toku procesa klanja i obrade trupova, održavanje lične higijene radnika, sprovođenje svih veterinarsko-sanitarnih mjera i obavljanje veterinarskog pregleda životinja prije klanja, mesa i organa, a sve u cilju dobijanja higijenski ispravnog i kvalitetnog mesa. Uslovi za izgradnju, uređenje i opremljenost, kao i način i higijena rada su propisani pravilnikom. Osnovni značaj klaonica predstavlja proizvodnja mesa za ishranu ljudi.

1.1. Vrste klaonica

Po obimu klanja ili proizvodnje mesa (kapacitetu) i uslovima rada objekti za proizvodnju mesa se mogu podijeliti na:
• industrijske objekte – klanice većeg kapaciteta,
• zanatske objekte – klanice manjeg kapaciteta.
Prema vrsti životinja za klanje, razlikuju se:
• klaonice za papkare (za svinje, za goveda, za ovce ili kombinovano za više vrsta stoke za klanje),
• klaonice za kopitare,
• klaonice za perad.
Prema vrsti i stepenu finalizacije proizvoda, razlikuju se objekti za:
• proizvodnju mesa (klaonice),
• objekti za proizvodnju i preradu mesa,
• objekti za rasijecanje i pakovanje mesa,
• objekti za preradu mesa,
• objekti za preradu sporednih proizvoda klanja.

1.2. Izbor lokacije i uređenje kruga klaonice

Klaonice se, po pravilu, podižu u oblastima gdje se gaji stoka, ali mogu da se grade i u blizini velikih potrošačkih centara, posebno fabrike za preradu mesa. Po pravilu, mjesto za izgradnju klaonice mora biti van naseljenog mjesta. U većini naseljenih mjesta izbor je ograničen na područje određeno urbanističkim i prostornim planom i u okviru tog područja treba izabrati najpovoljnije zemljište. Osnovni zahtjev je da zemljište bude ocjedito i stabilno, sa niskim nivoom podzemnih voda.
Od posebnog je značaja položaj lokacije objekta u odnosu na pravac duvanja vjetrova. Položaj mora da je takav da vjetrovi ne odnose eventualne neprijatne mirise iz klaonice prema naseljenom mjestu, ali isto tako, da ne donose jake mirise i aerozagađenja iz drugih industrijskih objekata do klaonice. Veličina parcele mora biti dovoljno velika da se na njoj mogu razmjestiti sve zgrade (glavna – proizvodna, pomoćne i sporedne), kao i da se ostavi mogućnost eventualnog proširenja i dogradnje.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Maturski Radovi

Više u Skripte

Komentari