Odlomak

Pelet

Pelet je proizvod koji se dobija isključivo presovanjem pod velikim pritiskom piljevine i strugotine suvog visoko kaloričnog drveta a bez dodavanja bilo kakvih vezivnih sredstava, sa veoma malom količinom vlage ( 8% ). Proizvodi se od hrasta, bukve, jasena, graba, topole, lipe i dr. Cilindričnog su oblika, kvalitetno i vrlo kalorično gorivo čijim sagorijevanjem nastaje svega 1% pepela. Zbog oblika i veličine lako se transportuju, jednostavno se pune ložišta peći koje koristimo za grejanje naših domova.U potpunosti zadovoljavaju visoke ekološke standarde čime nam omogućavaju kvalitetniji život ne ugrožavajući okolinu i prirodu.Kilogram peleta može proizvesti oko pet kilovat sati toplotne energije.Količina energije koju dobijamo gorenjem 2 kg peleta jednaka je litri loživog ulja.Osim energetske uštede, peleti su i ekološki podobna sirovina. Izgaranjem peleta stvara se ista količina CO2 koliku je drvo koristilo prilikom svog rasta. Zbog toga je pelet neutralni nosač CO2 energije.Prilikom proizvodnje, pripreme i transporta peleta stvara se zanemariva količina CO2.

Peletiranje podrazumeva tehnološki proces kojim se neki drugi ulazni materijal (ruda, ugalj, koks, drvo, krmno bilje ili drugi u rasutom stanju) tretira tako da se od njega formira granulat (peleti) u prečniku 2-5cm. Paleti se uglavnom prepoznaju po cilindričnom obliku, a kao takvi su veoma zgodni za manipulaciju i automatizaciju u potrošnji.
Peletiranje materijala se sprovodi u cilju:

  • smanjenja vlažnosti
  • povećanja kvaliteta (kaloričnost, sadržaj minerala i sl.) u manjoj zapremini/masi
  • lakše manipulacije
  • manjih gubitaka u transportu

Najveću primjenu peletiranje ima u:

  • preradi mineralnih sirovina i teškoj industriji
  • preradi otpada u prehrambenoj industriji
  • industriji stočne hrane
  • preradi otpada u drvoj industriji

Paletiranje se nameće kao veoma važna i ekološki pogodna tehnologija u obradi drveta i pripremi biomase za loženje-ogrijev, imajući u vidu da biljni omotač naše planete predstvlja obnovljiv izvor potencijalne energije

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Hemija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari