Odlomak

UVOD

Nauka koja se bavi ribama zove se ihtiologija.
Voda za ribe nije samo prostor koji nastanjuju, već su od nje potpuno zavisne. Veza izmedju vode i riba je znatno intimnija nego kod kopnenih životinja. Ribe u vodi stalno borave, hrane se, dišu, razmnožavaju, produkti metabolizma se izlučuju u vodu i transformišu i ulaze u kruženje materije a deo se ponovo vraca kao riba.
Dijele se i na morske i slatkovodne.
Ribe su vrlo stara i velika grupa kičmenjaka, koja se odlikuje znatnom raznolikošću.
U savremenoj fauni postoji oko 28 000 vrsta riba. Ali nas dalje zanima samo sledeća  vrsta ribe a to je Šaran.

Opis i gradja

Šaran je, bez sumnje, naša najpoznatija slatkovodna riba. Po njegovom latinskom imenu (Cyprinus carpio) nazvana je čitava riblja porodica – ciprinidae. Nastanjuje veliku većinu nizinskih voda, tekućice i stajaćice. Zalazi i u srednje tokove rijeka, a nalazimo ga i u nekim salmonidnim vodama. Jednako tako šaran se dobro prilagodio životu u umjetno stvorenim vodama poput šljunkara, glinokopa, jezera i akumulacija, gdje pojedini primjerci dostižu impozantne veličine.

Šaran je najpoznatija i najznačajnija riba ravničarskih reka sa sportskog, gastronomskog, i privrednog aspekta. Šaran je dosta visokog tela, ali ne kao kod babuške i deverike, od njih je nesto izduženiji.Ledja su mu tamno siva, gotovo crna, a bokovi sivo srebrnkasti, prelaze u žućkasto beo stomak. Telo mu je prekriveno krupnom dobro usadjenom krljušti. Usta su mu sa donje strane, i sa obe strane ima po jedan brčić. Peraja su sivkasta, a često imaju prelive crvene boje. Postoje i drugi variateti, kao sto je ribnjacki saran(golac) ali njega nećemo opisivati, jer je dobijen veštačkim uzgojem.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Biologija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari