Odlomak

UVOD

Softver ( eng.Software) za razliku od hardvera predstavlja nematerijalni dio računarskog sistema, a čine ga programi, metode i postupci za obradu podataka, te dokumentacija o svemu tome.

Softver u užem smislu, predstavlja programe koji se izvode u računaru, odnosno programsku podršku informacijskih sistema, dok softver u širem smislu predstavlja ukupnost nematerijalnih elemenata informacijskih sistema, odnosno ukupno ljudsko znanje ugrađeno u računarski hardver sa svrhom stvaranja informacijske podrške upravljanju poslovnim procesorima u organizaciji.
Do kasnih 1960-ih godina, kompjuteri su bili ogromne i skupe mejnfrejm mašine koje su se nalazile u specijalnim klimatiziranim prostorijama. U ovakvoj formi, u to vrijeme, kompjuteri su najčešće bili dostavljani po sistemu lizinga, prije nego što su bili dio kupoprodajnog sistema.[1] Ova usluga i sav prateći softver su najčešće bili dostavljani i naplaćivani kao jedno sve do 1969. godine. Čak je i izvorni kod bio isporučivan. Korisnici su sav razvijeni softver objavljivali javno, bez ikakve naknade. 1969.godine kompanija IBM je povela cijelu kompjutersku industriju u veliku promjenu započinjanjem odvojene naplate za hardver i softver, kao i za usluge, pritom prestajući da dopremaju izvorni kod.

 

 

 

 

SOFTVER

Općenito, čitav postojeći softver koji se koristi u računarskom sistemu može se podijeliti na dvije osnovne vrste:

a) Sistemski softver
b) Aplikativni softver

 

 

 
SISTEMSKI SOFTVER

Sistemski softver (engl. System Software) predstavlja skup programa koji upravljaju resursima kao što su centralna procesna jedinica, periferni uređaji i naprave te komunikacijski uređaji. Ti programi i dijelovi programa stalno su prisutni u računarskom sistemu; neposredno i posredno svakom korisniku omogućuju lakše, jednostavnije i efikasnije korištenje resursa određenog računarskog sistema. Pored toga, sistemski računarski softver posreduje između korisnika, njegovog aplikativnog softvera i samog hardvera računara.

Sistemski softver upravlja radom sklopova i dijeli se u dvije skupine:

a) Operativni sistem koji obuhvaća sve programe koji kontroliraju izvršavanje programa korisnika, njihov redoslijed i skladištenje u memoriji i vrše razne operacije s njima.
b) Jezici prevodioci ili jezici procesori – su programi koji prevode čovjeku razumljive instrukcije i komande u binarne zapise razumljive računaru. Oni predstavljaju prevodioca između čovjeka i računara u postupku kreiranja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari