Odlomak

 
1. Uvod

Nastanak samostalnih i nezavisnih država pratila je i potreba za informacijama o drugim državama, njihovim planovima, interesima ili eventualnim pretenzijama na teritoriju druge države. Informacije koje su predstavnicima vlasti bile potrebne o politici, osnovnim ekonomskim i političkim planovima, kao i nizu drugih pitanja prikupljane su i na legalan način, kroz javnu zakonsku regulativnu, ostale javno dostupne informacije, saradnju i održavanje kontakata sa drugim državama kroz diplomatske i konzularne odnose. Međutim, legalni tokovi za pribavljanje informacija nisu dovoljni, s obzirom da se najčešće radi o tajnim informacijama za čije se čuvanje predviđa posebna procedura i osnivaju posebne službe. Dolazak do pomenutih, skrivenih informacija poveravan je osobama koje su ih prikupljale tajno, različitim metodama i sredstvima. Kako je vreme prolazilo, potreba za informacijama postajala je sve veća što je dovelo do toga da države osnivaju posebne institucije čija je osnovna nadležnost prikupljanje obaveštajnih podatataka o neposrednom, ali i daljem okruženju sopstvene države.
Savremeni svet, pod okriljem Organizacije Ujedinjenih nacija i pozitivnim normama međunarodnog prava, špijunažu stavlja van zakona, a obaveštajne službe država koje poštuju to pravilo svoje obaveštajne službe organizuju isključivo u odbrambene svrhe, odnosno u cilju zaštite suvereniteta, teritorijalnog integriteta, bezbednosti i vitalnih državnih vrednosti. Međutim, pored takvih država, postoje i države koje svoje obaveštajne službe koriste i za neobaveštajne, odnosno subverzivne delatnosti koje su usmerene protiv drugih država.
Kada posmatramo špijunažu u međunarodnim odnosima, očigledno je da ona za njih predstavlja otežavajuću okolnost. Naime, ukoliko se otkrije da je jedna država špijunirala drugu, to će umnogome otežati njihov odnos i postoji velika verovatnoća da će doći do političke krize između njih. Ovaj rad inspirisan je člankom koji je objavljen u dnevnom listu ,,Politika” posvećenom špijuniranju koje je sprovodila nemačka obaveštajna služba, između ostalih, i prema predsedniku Francuske.
2. Pojam špijunaže i njen uticaj na međunarodne odnose

Kao što je već napomenuto, špijunaža, odnosno obaveštajna delatnost sastavni je deo međunarodnih odnosa od nastanka država. Na početku radilo se licima koja se povremeno angažuju od strane nosilaca vlasti kada se javi potreba za prikupljanje određenih podataka, prevashodno o vojnoj moći susednih ili suparničkih država. Vremenom, dolazi do značajnih promena, prvo na polju količine potrebnih informacija – više se ne radi o povremnim akcijama, već o stalnom angažovanju, zatim na polju sfere informacija – sa isključivo vojnih pitanja, se prelazi na sfere politike, bezbednosti, ekonomije i demogrfije koje takođe postaju sfere od interesa, a na kraju i na polju organizovanosti onih koji ovu delatost sprovode – od neprofesionalnih pojedinaca do ozbiljnih, obučenih, organizovanih službi. Danas postoje države koje imaju i po dvadeset različitih službi koje se bave obaveštajnom i kontraobaveštajnom delatnosti i ulažu ogromna sredstva u njihovo opremanje i obučavanje.
Kada govorimo o pojmu obaveštajne delatnosti, odnosno definiciji, moramo reći da opteprihvaćena deficija ne postoji, već se radi o većem broju definicija koje daju različiti autori i koje se razlikuju u zavisnosti od ugla posmatranja obaveštajne delatnosti, elemenata koji se označavaju kao glavni i slično. Jedna od definicija obaveštajne delatnosti jeste ona koja pod njom podrazumeva skup usklađenih procesnih procesnih (obaveštajnih) metoda koje pripadnici ovih službi primenjuju sa ciljem otkrivanja ugrožavajućih delatnosti po bezbednost vitalnih vrednosti matične države , prikupljanja i provere podataka o nosiocima opasnosti, obezbeđivanja dokaza za presecanje ugrožavajućih delatnosti i korišćenja operativnih saznanja za unapređenje angažovanja službe i unutrašnje i spoljne politike matične zemlje .

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Bezbednost

Više u Ostalo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari