Odlomak

1. Uvod

Krozovajseminarski rad ćudetaljnijeopisatištampače, njihovnačinrada, održavanje i njihovemogućnosti. Takođe, navešćupoznatijevrsteštampača iukazatinanjihoverazlike, prednostiinedostatke.
Štampač je uređajkojinaodređenimaterijal, običnopapir, pravifizičkukopijunekogdokumentailislikekoja je u elektronskojformi, odnosno u računaru. Prvištampačnasvijetu je biomehanički, kogaje u 19. vijekuizumio Charles Babbage.Prvi laserski štampači pojavili su se 1984. godine. Napravila ih je firma Hewlett-Packard,na osnovu tehnologije koju je razvila firma Canon. Od prvih glomaznih, komplikovanih i skupih laserskih štampača došlo je do proizvodnje današnjih kompaktnih štampača, a i cijena je postala puno prihvatljivija.

2. Vrste štampača

Prema načinu štampanja, odnosno tehnologiji koja se primjenjuje, danas se najčešće koriste:
-laserski štampači – štampači kod kojih se ispis formira pomoću praškastih čestica
-ink-jet štampači-štampači sa tintom
-matrični – iglični štampači.

2.1. Matrični štampači

Matični štampači rade po principu iglica koje preko trake, slične onoj u pisaćim mašinama, na papiru ostavljaju otisak. Veoma su spori i bučni, ali surobustni i dugoviječni, pa su se zato i održali do današnjih dana, ali su sve rijeđi i rijeđi, pa možemoreći da polako „izumiru“.

sl.1 Matrični štampač
Matrični štampači su mehanički. Kod njih glava za štampanje udara iglicama (pin) preko trake (ribbon) koja ostavlja otisak na papiru. Glava za štampanje se sastoji od 9,18 i 24 iglice. Brzina štampe kod ovih štampača izražava se u broju odštampanih znakova u sekundi (cps – characters per second) i zavisi od štampača i od kvaliteta štampe koji se izražava u DPI (dots per inch – broj tačaka po inču) i najčešće je 75 dpi. Otisak je crno beli. Prednost ovih štampača je: robusnost, niska cijena štampe i potrošnog materijala. Nedostaci ovakvih štampača su: mala brzina štampe, bučnost, loš kvalitet otiska.

2.2. Štampač sa tintom (ink-jet)

Ink-jet štampači mogu praviti crno-bijeli i otisak u boji. Spremnici za tintu kod nekih modela ink-jet štampača imaju mogućnost dopunjavanja tintom, što štampanje uz pomoć ovih štampača čini nešto ekonomičnijim. Spremnici se obično mogu dopuniti po nekoliko puta, jer sunđer koji se u njima nalazi vremenom izgubi moć upijanja. Dopunjavanjem boja ćemo doprinijeti zaštiti okoline jer ćemo spremnike tinte, koji su najčešće od plastike upotrijebiti više puta.

sl.2 štampač sa tintom (ink-jet)
Štampači sa tintom (ink-jet) imaju glavu za štampanje u kojoj se nalaze ketridži (posude sa mastilom) koji pod pritiskom izbacuju zagrijano mastilo i prskaju ga po papiru. Prilikom dodira sa papirom mastilo se hladi i stvrdnjava. Prednost ovakvih štempača je visoka rezolucija, brzina štampe, niska cijena štampača. Nedostaci ovakvih štampača su: visoka cijena potrošnog materijala.
2.3. Laserski štampač

Laserski štampač ima izvor laserskog zraka koji mijenja intezitet u zavisnosti od dobijenog signala. Laserski zrak osvjetljava foto osjetljivi valjak koji je pokriven jednakim nabojem. Kad je valjak izložen laserskom zraku, naboj na valjku se mijenja, što djeluje na toner (prah koji se koristi za štampanje) koji se prenosi na papir i tako nastaje slika. Ovi štampači štampaju kolor otisak. Prednost ovih štampača je kvalitet otiska (rezolucija 1200 dpi) i brzina štampe (najčešće 20-30 ppm). Nedostaci ovih štampača su: visoka cijena štampača i visoka cijena potrošnog materijala (papira i tonera).
sl.3 Laserski štampač

2.4. Barkod štampači

Barkod štampači su posebna vrsta štampača koja služi za ispis barkodova, grafike i drugih informacija. Po tehnologiji ispisa, to su najčešće termalni štampači. Hardver u njima omogućava da računar pošalje printeru veoma male količine informacija, koje se u printeru prevode u kompleksne barkodove i grafike. Zbog toga su ovi printeri veoma brzi. Barkod

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari