Odlomak

 

I U V O D
1. CARINSKI SISTEM I CARINSKO POSLOVANjE
Carina predstavlja dažbinu koja se naplaćuje pri prelasku robe preko carinske linije. Neki autori carinu nazivaju posrednim porezom koji se naplaćuje samo na robu koja prelazi carinsku liniju. Carina kao dažbina se izražava u novčanom davanju i ima višestruki značaj u spoljnotrgovinskoj razmeni. Carina predstavlja veoma značajan instrument zaštite domaće proizvodnje i može da izazove i određene platnobilanske efekte.
Osnovne funkcije carinskog sistema Srbije mogu se svrstati u tri osnovne oblasti i to:
– zaštitna
– fiskalna
– bezbednosna funkcija
U prošlosti, značaj ovih funkcija se menjao u zavisnosti od projektovanih ciljeva tekuće ekonomske politike i globalne projekcije privrednog razvoja zemlje kao i drugih okolnosti. U osnovi najznačajnija funkcija ranije a i sada je zaštitna.
Fiskalna funkcija je svakako od velikog značaja. Naime finansiranje budžeta vrši se neposredno iz prihoda carine i to manjim delom iz naplate poreza na dodatu vrednost i drugih izvora.
Bezbednosna funkcija carine se ogleda u sprečavanju nekontrolisanog uvoza robe visokog rizika po bezbednost zemlje i stanovništva (uvoz narkotika, opasnih materija, naoružanja i municije, nuklearnog otpada, eksploziva). Ova funkcija realizuje se kroz sprešavanje ilegalnog uvoza robe u zemlju i suzbijanje krijumčarenja robe i deviza. U zavisnosti od ukupnog bezbednosnog stanja u zemlji i okruženju ova funkcija dobila je na značaju naročito u poslednje vreme zbog nepovoljnih okolnosti uslovljenih ratom, ekonomskim sankcijama, raspadom zemlje, ekonomskom nestabilnošću u zemlji.
Najvažniji segment carinske službe Republike Srbije u 21. veku je bezbednosni segment, zbog nastale pretnje od terorizma. Carinska služba Republike Srbije je obučena da odgovori cvim izazovima koji su ispred nje.
Pod pojmom carinskog poslovanja podrazumevaju se pravna pravila koja određuju kako će carinski organi primenjivati materijalno-pravna pravila kojima se reguliše oblast carinskih odnosa i kakva će prava imati oni koji u tom postupku učestvuju.

 

2. HARMONIZACIJA CARINSKOG SISTEMA SRBIJE
SA SISTEMOM EVROPSKE UNIJE I SVETSKE
TRGOVINSKE ORGANIZACIJE
Ustavni osnov novog Carinskog zakona je 42. osnov člana 112, stav 1. tačka 2 Ustava Republoke Srbije.
Ukaz o proglašenju Carinskog zakona proglašava se Carinski zakon koji je donela Narodna skupština Republike Srbije na Prvoj sednici prvog redovnog zasedanja u 2010. godini, 23.marta 2010. godine, a objavljenog u službenom glasniku Republike Srbije broj 18, 26.marta 2010.godine. Primenjuje se od 3. maja 2010. godine. Osnovni zahtev i motiv je bio da se pripremi jedan savremeni tekst koji je u potpunosti harmonizovan sa carinskim propisima Evropske Unije i koji treba da omogući brz i efikasan carinski postupak i uspešnu naplatu carinskog duga.
Novi Carinski zakon sadrži osnovne elemente i principe na kojima se zasniva zakon Evropske unije a što je u skladu sa stavovima Svetske trgovinske organizacije kao i osnovnim opredeljenjima iz Opšteg sporazuma o carinama i trgovini (GATT) naročito kada su u pitanju carinska vrednost,poreklo robe, carinska procedura i drugo.
Osnovni ciljevi novog Carinskog zakona su:
• brz i jednostavan prelazak putnika, robe i prevoznih sredstava preko carinskih prelaza, pojednostavljene procedure
• dosledna i striktna primena propisa za čije sprovođenje je odgovorna carinska služba
• efikasna naplata prihoda
• suzbijanje krijumčarenja i povrede propisa.
Savremenost ovog zakona ogleda se u i u činjenici pojednostavljenja carinske procedure, njenog bržeg i efikasnijeg obavljanja kao i mogućnosti podnošenja carinskih isprava elektronskim putem što sve zajedno treba da doprinese ubrzanju carinskog postupka i smanjenju troškova u spoljnotrgovinskom prometu.
Harmonizacija sa zakonodavstvom Evropske unije podrazumeva:
 uvođenje procedure prihvaćenih od EU koje ne ometaju međunarodnu trgovinu tj. koje omogućavaju da se trgovina odvija bez zastoja
 preuzimanje svih bitnih elemenata iz carinskog zakonodavstva EU koje je već usvojeno u okruženju i potvrđeno u praksi
 jačanje kontrolne funkcije carina radi pravilne primene propisa.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari