Odlomak

Tehnologija reciklaze polovnih automobila i način prikupljanja

UVOD

Automobil je jedan od najvećih zagađivača čovekove okoline. Bilo bi bolje da ih je manje, ali bez automobila se ne može i mogli bismo reći da bi bez njih život stao. Iz tih razloga, razvijene zemlje sveta koje brinu o zaštiti životne sredine nastoje da različitim merama utiču da automobil bude što manje zagađivač životne sredine – od proizvodnje vozila, načina korišćenja pa do odlaganja i recikliranja olupina.

Stanje voznog parka u Srbiji je nezadovoljavajuće. Godine, 1999. Srbija je imala 2.260.453 registrovanih vozila i taj broj se rapidno povećava. Jedan od značajnijih problema naše zemlje biće, pored ostalih vrsta otpada i automobilski otpad. Veliki broj starih automobila znači i veliki broj olupina koje ne završavaju na organizovanim otpadima ili na reciklaži, nego u jarugama, šumama, ostavljene kao ruglo i slika stanja naše ekološke svesti.

Automobilska industrija je jedna od glavnih pokretača razvoja nacionalnie privrede i integrator savremenih dostignuća iz oblasti tehnike, tehnologije i gotovo svih drugih naučnih disciplina. Takođe, navedena industrija je značajan potrošač sirovinskih i energetskih resursa, a takođe i bitan učesnik u degradaciji životne okoline. S toga je upravljanje polovnim automobilima značajan aspekt u današnjoj, a naročito budućoj automobilskoj industriji.

Sa početkom masovne proizvodnje automobila i stvaranjem otpada od automobila, koji su završili svoj vek, javila se ideja da se određeni delovi takvih automobila mogu ponovo koristiti (kao rezervni delovi). Međutim, broj ovakvih delova je mali tako da su se javile velike deponije odnosno „groblja automobila“. Ovakve deponije utiču na životnu okolinu, a sa druge strane predstavljaju veliku količinu sekundarnih sirovina koje bi mogle određenom tehnološkom preradom da se ponovo iskoriste za različite namene.

Tako zadnjih godina u razvijenim zemljama sveta javljaju se velike koorporacije koje na sebe preuzimaju odgovornost koje ovakav posao podrazumeva. Jedan od najvećih doprinosa ove „nove“ industrije je smanjenje zagađenja životne sredine. S’ druge strane reciklažom automobila je došlo do upošljavanja velikog broja radnika.

Ovi preblemi se javljaju u svim krajevima sveta tako da će se u svim zemljama javiti potreba za preduzećima koja će se baviti reciklažom starih automobila. Ova problematika neće zaobići našu zemlju.

1. 0. O reciklaži

Reciklaža je skup aktivnosti kojima se obezbeđuje ponovno korišćenje otpadnih materijala.

Reciklažom se postižu sledeći ciljevi:
•    štednja sirovinskih resursa (svi materijali potiču iz prirode i ima ih u ograničenim količinama),
•    štednja energije (nema trošenja energije u primarnim procesima, kao ni u transportu koji te procese prati, a dobija se dodatna energija sagorevanjem materijala koji se ne recikliraju),
•    zaštita životne sredine (otpadni materijali degradiraju životni ambijent, pa se reciklažom štiti čovekova okolina),
•    otvaranje novih radnih mesta (procesi u reciklaži materijala podrazumevaju ulaganje znanja i rada, što stvara potrebu za radnim mestima).

    1. 1. Materijali za reciklažu

U pogledu mogućnosti ponovnog iskoršćenja, materijali mogu biti:
•    reciklabilni (mogu se iskoristiti ponovnim vraćanjem u proces proizvodnje),
•    nereciklabilni (ne mogu se vratiti u proces i koriste se za dobijanje energije – spaljivanjem ili se na ekološki bezbedan način skladište),
•    opasni – hazardni (materijali koji su štetni za čoveka i njegovo okruženje),
•    bezopasni (materijali koji nisu štetni za čoveka i njegovo okruženje).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari