Odlomak

UVOD
Testament se definiše kao zakonom uređeni oblik jednostrane i strogo lične volje nekog lica (testator, zavještalac) kojom ono propisuje raspodjelu svoje imovine za slučaj smrti i čija pravna dejstva počinju tek smrću ostavioca. Važeći švedski propisi o testamentu suštinski su određeni u Zakonu o testametnu iz 1930. godine. Ta pravila su kasnije prenešena u Nasljedni zakonik iz 1958. godine. Testament (testament, lat. testamentum) je očitovanje ostaviteljeve posljednje volje kojom raspolaže svojom imovinom za slučaj smrti. Razlika između oporuke i kodicila. Kodicil sadrži sve moguća i dopuštena očitovanja ostaviteljeve posljednje volje osim imenovanja nasljednika. Testament može npr. sadržavati samo oprost nedostojnosti ili oprost duga. Može biti i više valjanih testament. Sposobnost za pravljenje oporuke (testamenti factio activa): 1. navršenih 16 godina života (objektivni element) i 2. sposobnost za rasuđivanje (subjektivni element). Sposobnost za pravljenje oporuke traži se i za opoziv ili izmjenu oporuke. Oporučni nasljednici mogu biti fizičke osobe bez obzira na srodstvo s ostaviteljem i pravne osobe. Praksa pokazuje da najveći broj ljudi umire bez oporuke, a oporučni su nasljednici najčešće ostaviteljevi srodnici.

OPĆENITO O TESTAMENTU
Jedno od osnovnih načela građanskog prava – načelo dispozitivnosti izražava se u slobodi oporučnog raspolaganja. Svaka fizička osoba je slobodna svojom voljom očitovanom u obliku oporuke odrediti tko će je nakon njezine smrti naslijediti te odrediti modalitete toga nasljeđivanja.Da bi testament bila pravni temelj nasljeđivanja mora postojati u trenutku otvaranja nasljedstva (smrt ostavitelja) i ne smije biti nevaljana.

1. TESTAMENT JE JEDNOSTRANI PRAVNI POSAO
– za njezin nastanak ne treba ničiji pristanak;
– jednostrana izjava volje izjavljena slobodno, jasno i određeno
2.  TESTAMENT JE STROGO OSOBNI POSAO
– oporučitelj je mora osobno napraviti
– ne može se napraviti preko punomoćnika
3. TESTAMENT JE STROGO FORMALAN PRAVNI POSAO
– valjani su samo oblici predviđeni ZON-om
4. TESTAMENT JE OPOZIV PRAVNI POSAO
– oporučitelj se ne može odreći prava na opoziv, a ako to i učini ne uzima se u obzir
– testament postaje neopoziva ako oporučitelj izgubi sposobnost za rasuđivanje
– za opoziv se traže jednake pretpostavke kao i za pravljenje oporuke
Da bi testament proizvodilo svoje učinke nije dovoljno da postoji i ima određene             karakteristike, već mora biti i valjana.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari