Odlomak

Uvod
Prije definiranja pojma menadžmenta nužno je napomenuti da, kada se govori o menadžmentu treba razlikovati tri pojma koja se u tom kontekstu koriste, a to su naučni menadžment,nauka menadžmenta i nauka o menadžmentu.Naučni menadžment predstavlja pristup menadžmentu koji se temelji na spoznajama F. W. Taylora.Nauka menadžmenta predstavlja primjenu statističkih metoda i metoda operacijskog istraživanja prilikom rješavanja problema i odlučivanja, a razvila se tijekom Drugog svjetskog rata u svrhu donošenja strategijskih i taktičkih vojnih planova.Nauka o menadžmentu se može definirati kao organizirano znanje o menadžmentu, a ubraja se u humanističke znanosti jer se bavi, u najvećoj mjeri, ljudima, njihovim rastom i razvojem, međutim, menadžment se bavi i propisanim akcijama djelovanja, njihovom primjenom i kontrolom ostvarenih rezultata, te stoga jedan broj autora tretira menadžment i kao tehnologiju.Predmet istraživanja nauke o menadžmentu je konkretna praksa, odnosno primjenamenadžmenta u kojoj se odvijaju različite pojave i procesi. Na taj način definiran predmetnauke o menadžmentu obuhvaća funkcije menadžmenta, oblike, metode i stilovemenadžmenta, efikasnost i efektivnost menadžmenta, stimuliranje menadžmenta i cijeli nizdrugih pitanja.

Menadžment je proces oblikovanja i održavanja okruženja u kojemu pojedinci, radeći zajedno u skupinama ostvaruju odabrane ciljeve. To je zapravo proces postizanja željenih rezultata kroz efikasno korištenje ljudskih i materijalnih resursa.Sistemski način usmjeravanja pojedinaca, skupina poslova i operacija s ciljem ostvarivanja imenovanih organizacijskih ciljeva sa sredstvima koje organizaciji stoje na raspolaganju. Savremeni menadžeri u principu obavljaju tri zadatka:

  • Usmjeravaju poslove i organizacije
  • Usmjeravaju (upravljaju) ljudima
  • Usmjeravaju (upravljaju) operacijama (proizvodima i uslugama)

Menadžment (engl. Management) je “umjetnost obavljanja poslova putem, uz, ili posredstvom drugih ljudi.” Mary Parker Follet
Nakon što smo uveli pojam menadžmenta u ovom radu ćemo reći nešto više o vrijednostima timskog rada u menadžmentu,o elementima timskog rada, vrstama i mogućim konfliktima.

 

 

 

 

 

Timovi i timski rad
Tim predstavlja oblik formalne organizacije zajedničkog radnog ili poslovnog procesa koje povezuju određeni ciljevi i interesi članova, zajednička misija i zadaci. Tim je specifična vrsta vještački organizovane i strukturisane male grupe koja ima zajedničke ciljeve i interese.Učinak u timovima zavisi od individualnih doprinosa i od proizvoda kolektivnog rada.Timovi se raspoznaju prema svojim karakterističnim obilježjima. Tim se može analizirati sa tri aspekta:njegove strukture,dinamike i razvoja.Formiranjem timova treba da se obezbjede tehnički uslovi funkcionisanja organizacije i njenih radnih procesa i zadovoljenje socijalnih i grupnih potreba članova tima.Koncept timskog rada nije nov. Timovi nas okružuju hiljadama godina. Plemenska društva su bili timovi u akciji – individualci radeći zajedno za dostignuća zajedničkih ciljeva za bolje dobro. Ali nekako je to postalo individualno, a ne timski zato što je to postalo apstrakcija mnogih organizacija.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari