Odlomak

Uloga drzave u razvoju turizma

Turistička politika je skup smišljenih i koordiniranih akcija različitih organizacija i asocijacija uključenih u stvaranje turističkog proizvoda, usmerenih na postizanje odgovarajućih učinaka.
Neophodnost stvaranja turističke politike proizlazi iz turizma kao globalne pojave, njegove kompleksnosti i uticaja na mnogobrojna područja i sektore.
Glavni razlozi koji su doveli do formiranja turističke politike pronalaze se u:
• Napuštanju indiferentnog odnosa države prema turizmu
• Nemogućnosti parcijalnog i perifernog rešavanja složene turističke problematike
• Isprepletenošću odnosa turizma i gotovo svih drugih sektora
• Privrednih i socijalnih učinaka (implikacija) spontanog razvoja turizma
• Posledice neusklađenosti turističke ponude i tražnje
• Porast konkurencije na turističkom tržištu

Turistička politika se zasniva na sledećim elementima:
 Subjektima turističke politike
 Ciljevima
 Zadacima turističke politike
 Sredstvima
Subjekti turističke politike su u stvari nosioci i izvrsioci koji zastupaju nečije interese, kao što su turistički savezi, privredne komore, državni organi… ;dok izvršioce predstavljaju turiste, organizacije i preduzeća koja na bilo koji način dolaze u dodir sa turizmom.

Cilevi mogu biti:
 Opšti
 Posebni

Zadaci turističke politike
• Turističko planiranje prostora
• Razvoj i pomaganje neke turističke destinacije ciljanim merama
• Turistički marketing na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou
• Turistička politika je politika poretka
• Turistička politika preuzima koordinaciju različitih državnih institucija na lokalnom, regionalnom, destinacijskom i nacionalnom nivou između javnih i privatnih službi, između javnog sektora i neprofitnih organizacija
Sredstva
su zakonske, administrativne, ekonomske mere države, reklamni i informacijski mehanizmi, turističko planiranje, turistička statistika…

Kompleksnost turističke politike
OKRUŽENJE TURISTIČKE POLITIKE Na strani ponude: – interes različitih subjekata koji deluju u raznim privrednim granama Na strani tražnje: – promenjive preferencije turista

Turizam se razlikuje od zemlje do zemlje, samim tim i razvoj i ulaganje tj.investiranje u turizam, kao i ponašanje državnih organa koji utiču umnogome na razvoj različitih vidiva turizma.
Država značajno utiče na turizam, tako što podstiče razvoj turističkih mesta, određuje zakonske propise, proglašava mesta turističkim, određuje kategorizaciju objekata za smeštaj i ishranu, obezbedjuje sredstva za izgradnju smeštajnih objekata i drugih rekreativnih sadržaja.
Imajući u vidu početak razvoja turizma, kao jedne od znacajnije privredne grane doprineli su daljem razvoju turizma, formirajući međunarodne turističke organizacije od kojih je najznačajnija STO, kao i uključivanjem UN sa svojom specijalizovanom organizacijom UNESCO koja se bavi očuvanjem kulturne bastine jedne zemlje.
1. Najčešći sukobi: s općom gospodarskom politikom, ako se time manje pomažu druga gospodarska područja (industrija). Isto tako turizam nije lijek za rješenje svih regionalnih i nacionalnih razvojnih problema
2. s općom društvenom politikom, ako se turizam razvija nasuprot kulturnog i socijalnog razvoja neke zemlje. Otvaranje kasina je poželjna ekonomska činjenica, ali ne i iz sociokulturnih razloga.
3. s- ekološkom politikom, ako turizam utječe tako da mijenja i razara krajolik, ili se zbog zaštite okoline neka područja zatvaraju, ili se njihovo korištenje ograničava što može biti u suprotnosti s
4. osobnim turističkim razvojem s individualnim slobodnim razvojem, ako turizam ograničava stanovnike u turističkom mjestu, npr. buka, pretrpani lokali.
5. s kulturnom politikom, ako turizam ne koristi već iskorištava kulturne resurse nanoseći im time nepopravljive štete.
2. KULTURNO TURISTIČKA POLITIKA Kulturno turistička politika predstavlja ukupnost smišljenih akcija na području kulturnog turizma, na određenom prostoru u određeno vrijeme od stvarnih nositelja te

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari