Odlomak

Uloga i upotreba prirodnih ljekovitih sredstava u modernom društvu

Medicina se rodila u prirodi, uporabom ljekovitih biljaka. Potom je procvjetalo razdoblje kemijskih lijekova, da bi se danas mnogi liječnici vratili zagovaranju ljekovitog bilja, osobito u takozvanoj homeopatiji, odnosno umijeću cjelovitog iscjeljivanja.

U biljnoj se medicini rabe cijele biljke ili njihovi djelovi za liječenje bolesti i održavanje dobrog zdravlja. To je najstariji poznati oblik medicine koji se provodi tisućama godina. Povijest liječenja biljem je povijest medicine općenito. Čak postoje dokazi da se biljna medicina provodila prije postanka pisanih zapisa. Prvi zapisi potječu iz Kine iz 2800. godine pr.n.e. i govore o 366 ljekovitih biljaka. Grčki liječnik Hipokrat ostavio je popis od 400 ljekovitih biljaka od kojih je većina u upotrebi i danas.
Stručnjaci u liječenju ljekovitim biljem liječe cijelu osobu rabeći cjelovite biljne lijekove kako bi stimulirali tijelo da se samo iscijeli. Ljekovite se biljke pažljivo biraju da bi zadovoljile pacijentove potrebe i izliječile bolest. Dok su suvremeni lijekovi individualni spojevi izolirani iz biljnog izvora, biljna medicina obuhvaća stotine ili tisuće različitih spojeva.
Sigurnost biljne medicine je vrlo visoka, a nuspojave rijetke. Međutim, ne može se uzeti zdravo za gotovo da su biljke uvijek sigurne samo zato što su prirodne. One sadrže složene mješavine kemikalija, a svaki je pacijent jedinstvena osoba s osobnim reakcijama.
Ljekovito bilje se može rabiti i u kućnim apotekama za manje poremećaje i održavanje dobroga zdravlja.

Talasoterapija

Mnogi narodi svijeta poznavali su ljekovitu moć mora.
Još prije 4000 godina stari su Egipćani koristili ga za liječenje bolesti i odražavanje zdravlja.
Takvo liječenje, zvano talasoterapija, do danas je ostalo popularno zbog svojih iznimnih blagodati za zdravlje.
Talasoterapija (od grčke riječi thalassa = more) je liječenje morskom vodom, klimom i morskim elementima.
Standardni tretmani u talasoterapiji uključuju obloge i kupke s algama, umatanje u morske trave, vruće kupke s morskom vodom, inhalacije morskim zrakom, podvodne masaže i tuševe.
U centrima za talasoterapiju mogu biti ponuđene i dodatne usluge – aromaterapija, masaže, akupunktura, ayurvedski tretmani, osteopatija i refleksologija.
Talasoterapija koristi i morsko blato – prirodnu mješavinu gline i minerala – u liječenju mnogih bolesti – kroničnih ginekoloških problema i neplodnosti, artritisa i reume te hormonalnih poremećaja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Farmacija

Više u Skripte

Komentari