Odlomak

1. UVOD
Turizam brzo i nepovratno mijenja ekonomsku i socijalnu sliku svijeta. Značajan udio u cjelokupnom svjetskom turizmu zauzima nautički turizam te kao takav predstavlja važan čimbenik razvitka svjetskog pomorskog i gospodarskog sustava.
u ovom seminaru pokušati ćemo vam pobliže prikazati razvoj nautičkog turizma i njegov stvarni značaj u stvaranju pomorskih i gospodarskih sustava kako regionalnih i tako i svjetskih.

2. POVIJESNI ELEMENTI RAZVOJA NAUTIČKOG TURIZMA

Već u starom vijeku nalazimo brojne zapise o pomorski putovanjima. Spomenimo poznato Homerovo putovanje opisano u epu „Odiseja“ koji, vračajući se iz Trojanskog rata doživljava čitav niz pustolovina. Središte pomorske plovidbe tog vremena je sredozemlje i Grčka. Pored toga valja istaći da postoje podatci o veslačkim takmičenjima u okviru raznih svetkovina na vodi u antičkoj Grčkoj, Rimu, Egiptu, Kini itd.

Početkom novog vijeka iskustva plovidbe od antičkog preuzimaju Arapi i prenose u Španjolsku. Kasnije se talijanski gradovi, poglavito Genova i venecija javljaju kao pomorske sile na sredozemlju. Poznata su razna veslačka takmičenja koja se osim na Sredozemlju brzo proširila u Engleskoj. Na Temzi je oko 1500. godine bilo više od 3200 ovlaštenih lađara koji su čamcima na vesla prevozili putnike i robu. Prvo zabilježeno veslačko takmičenje na Temzi održano je 1715. godine. Ta tradicija održala se i do danas. Tradicija veslačkih natjecanja studenskih klubova u Engleskoj datira iz 16. i 17. stoljeća.

U vrijeme velikih otkrića težište pomorstva pomaklo se iz sredozemlja u Portugal, gdje je sredinom 15. stoljeća datiraju i prve pomorske karte sa detaljnim uputama za plovidbu na tada poznatim područjima svijeta. Magellan na put oko svijeta kreće 1519.-22. godine koristeći kartu svijeta koju je 1515. godine napravio Leonardo da Vinci. Pronalaskom tiska već u drugoj polovini 15. i 16. stoljeću tiskani su i brojni priručnici za plovidbu.

U vrijeme znanstvenih putovanja poznatog moreplovca, istraživača i avanturiste Engleza J. Cooka 1779. godine, pomorska plovidba koristila se suvremenim metodama navigacije koje su kasnije samo usavršivane pojavom novih tehnoloških otkrića.
Prva trans oceanska krstarenja koja se ujedno mogu i smatrati i pretečem suvremenog nautičkog turizma zabilježena su krajem 18. stoljeća. Godine 1866. Amerikanci Hudson i Fitchem prešli su Atlantik za 38 dana, a 1870. godine Dubrovački kapetan Niko Primorac prvi je jedrilicom prešao iz Europe u Ameriku. Šest godina kasnije jedan ribar iz Amerike je na brodici od 6 metara doplovio do Europe.

Znatno jači izazovi bili su putovanja oko svijeta. Tako je npr. Amerikanac kapetan J. Slocum 1895. godine prvi sam plovio športskom jedrilicom „Spray“ dužine 11.2 m oko svijeta. Ovo putovanje dugo 46 tisuća NM trajalo je nešto više od 3 godine i dalo veliki poticaj razvitku nautičkih sportova i oceanskim krstarenjima. Nakon toga je Slocum plovio po Karibima, a 1908. godine izgubio mu se svaki trag kod Bahama. Drugi Amerikanac, H. Pidgeon uputio se na put oko svijeta 1921. godine brodom dužine 10.5 metara. Putovanje je trajalo 4 godine.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari