Odlomak

1.UVOD
Izmjenom Ugovora iz Lisabona uvedene su dvije nove funkcije koje su uticale na razvoj spoljne bezbjedonosne politike,i to predsjednika Evropskog savjeta i Visokog prestavnika. Na taj način  pokušano je da se utvrdi dosljednost u radu Evropskog savjeta i kreiranja spoljne politike i da se uspostavi bolja podjela nadležnosti. Kako ovaj ugovor nije stupio na snagu njegova rješenja postala su dio Ugovora iz Lisabona, koje su se ticale funkcije visokog predstavnika. Nakon potpisivanja ovog ugovora,a prije stupanja na snagu uvedene su novine koje su predviđene u drugom stubu a koje su se između ostalog ticale i predsjednika Evropskog savjeta i visikog predstavnika.Usljed nastupanja ugovora na snagu nije izvršeno imenovanje na ove funkcije jer u trenutku pisanja članka nije se mogao ocijeniti pravi domašaj funkcija. Ugovor iz Lisabona stupio je na snagu 01.12.2009.. Za predsjednika Evropskog savjeta izabran je Herman Van Rompay,a za visokog predstavnika Unije za spoljnu i bezbjedonosnu politiku Catherine Ashton.

 

 

 

 

2.ODREDBE UGOVORA IZ LISABONA
Evropski savet-predsednik Evropskog saveta

Ugovorom iz Lisabona,predvidjene su dvije novine koje su bile vec propisane Evropskim ustavom u odnosu na Evropski savet. Prije svega Evropskom savjetu,zajedno sa Evropskom centralnom bankom,priznaje se statut organa Evropske unije. Na osnovu člana 13.Ugovora o Evropskoj uniji ova dva organa dodana su listi organa EU,a članom 15.stav 1. Ovog Ugovora propisuje se nadležnost ovog organa. Prema Ugovoru iz Lisabona Evropski savet utvrđuje interese i ciljeve Unije u oblasti spoljne politike i donosi odluke koje su neophodne za samu primenu ove politike. Evropski savet zajedno sa visokim predstavnikom,garantuje jedinstvo,doslednodt i djelotvornost djelovanja Unije. Ali ovom tijelu nisu povjerene zakonodavne nadležnosti. Predsjednik Evropskog savjeta se imenuje na period od dvije i po godine ,sa mogućnošću jednog reizbora. Predsjednika imenuju članovi Evropskog savjeta kvalifikovanom većinom. Prilikom izbora na ovu funkciju Evropski savjet mora da uzme u obzir demografske i geografske raznovrsnosti u okviru Unije,kao i država članica. Njegove nadležnosti na osnovu člana 15.stav 6 su :

  • presjedava i rukovodi radom Evropskog savjeta;
  • stara se o pripremljenosti i kontinuitetu rada Evropskog savjeta u saradnji sa presjednikom Komisije i na osnovu postignutog rada u okviru savjeta za opšte poslove;
  • nastoji da potpomogne jedinstvo i postizanje konsenzusa u Evropskom savjetu i dostavlja izvještaj Evropskom parlamentu ,nakon svakog održanog sastanka Evropskog savjeta.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari