Odlomak

Uvod

Saobraćajno ¬ tehnička vještačenja podrazumjevaju stručan pregled, tj analizu i ispitivanja saobraćajnih nezgoda od strane stručnih lica saobraćajne oblasti, koja posjeduju i raspolažu sa stručnim znanjem i instrumente za rješavanje unapred definisanog problema.

Ako se uzme u obzir specifičnost događanja saobraćajne nezgode, može se zaključiti da saobraćajno ¬ tehnička veštačenja zauzimaju veoma bitno mjesto u sudskom postupku.

Od vještaka se traži da odredi brzine učesnika nezgode i međusobne odnose između njih na karakterističnim pozicijama najčešće kad jedan od njih proizvede opasnu situaciju na koju je drugi trebao na nju advekatno da reaguje radi izbjegavanja sudara.

Odgovor na ova pitanja ne može se dati bez izrade vremensko-prostorne analize nezgode pa zato ona treba da ima centralno mjesto u izvještaju vještaka. O tome kako se formira i šta treba da sadrži vremensko-prostorna analiza nezgode postoje značajne razlike između vještaka.

One potiču prvenstveno zbog različitih stavova vještaka o tome i osposobljenosti da je sačine obzirom na razlike u stručnom osposobljavanju veštaka za obavljanje veštačenja, a u ovom seminarskom radu.

Vještaci su svoj fond znanja širili razmjenom iskustva, radom na vještačenju, učešćem na stručnim skupovima i individualnim izučavanjem referentne literature.

Seminarskim radom predstvaljeni su neki osnovni pojmovi vezano za vještačenje saobraćajnih nezgoda, što se može vidjeti u daljem dijelu teksta rada.
1.
1. Vještačenje, kad se obavlja i ko ga određuje
Vještačenje ili ekspertiza predstavlja procjenu odnosno procesnu radnju kojom se utvrđuju ćinjenice za nastalo stanje (saobraćajna nezgoda ili neka druga krivična radnja).
Vještačenje se određuje pismenom naredbom suda, odnosno organom uprave. Prije početka vještačenja pozvaće se vještak da predmet vještačenja brižljivo razmotri, da tačno navede sve što opazi i nađe i da svoje mišljenje iznese nepristrasno i u skladu sa pravilima nauke ili vještine.

Vještak se posebno upozorava da davanje lažnog iskaza predstavlja krivično djelo.
2.
Vještaku se mogu davati razjašnjenja, a može mu se dozvoliti i razgledanje spisa. Na zahtjev vještaka mogu se izvoditi novi dokazi, da bi se utvrdile okolnosti koje su važne za vještačenje.

Vještak pregleda predemte veštačenja u prisustvu sudije koji vodi prekršajni postupak i zapisničara, osim ako su za vještačnje potrebna duža ispitivanja ili se ispitivanja vrše u ustanovama odnosno državnom organu, ili ako to traže obziri morala.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari