Odlomak

Vlaga, Vatra, Klima
Vlaga je voda koja se nalazi u materijalima kao tecnost, npr. u zidovima ili u drvetu.
Međutim  ona postoji i u vazduhu. U građevinskoj fizici se nevidljiva voda u vazduhu, koja je u obliku gasa, označava kao vodena para.
Obzirom da je ne možemo vidjeti, niti čuti, a nema ni mirisa, otkrijemo je tek nakon što zgrada ili njeni stanovnici primijete njeno štetno djelovanje (npr. stvaranje gljivica, plijesni).
Oštećenja uslijed njenog djelovanja nastaju izmjenom temperature i vlage u vazduhu spoljasnjeg i unutrasnjeg vazduha, kao i zbog loše ili nikakve cirkulacije vazduha. Topli vazduh u normalnim uslovima sadrži veću količinu vode nego hladni vazduh. Dođe li topli vazduhna hladni predmet, ohladi se i više ne može držati prvobitni sadržaj vode.Preveliki udio vode sada se kondenzuje na hladnom predmetu i kapa u obliku ˝znojenja˝ niz predmete (prozore, vrata itd.) Ovaj proces nazivamo ˝prekoračenje tačke otapanja˝.
Zidovi se oblažu vlagom, posebno u ljetnje vrijeme, a prozori u zimsko vrijeme.Zimi se ionako ne može neprekidno provjetravati, jer bi troškovi grijanja rasli. Prevelika koncentracija vlage u vazduhu pogoduje osim toga stvaranju gljivica, bakterija i plijesni u zidovima, te povećanju broja grinja u prašini (preko 45% relativne vlažnosti), što može uzrokovati razna oboljenja.
Pored toga još dolazi do oštećenja uzrokovanih raznim propuštanjimana zgradama i krovovima, nevremenima i poplavama, kao i propuštanja vodovodnih instalacija, pucanje cijevi, te stvaranje kapljica (kondenzata) na hladnim vodovima i predmetima.
Osim navedenog nastaju i štete uzrokovane uslijed procesnih sistema, kao na primjer u bazenskim prostorima gdje se voda neprekidno isparava ili u prostorima gdje se čisti s vrućom vodom, odnosno svuda gdje se čisti sa vodom i parom.Posljedica ovoga su veliki troškovi popravaka, odnosno oštećenja koja se više ne mogu riješiti.
Problem vlage često se javlja upravo u stambenim prostorima pod utjecajem klimatskih uslova.
S time treba računati posebno ljeti upravo u navedenim prostorima.Usled ovog problema često nije moguć boravak u takvim prostorijama.U takvim se prostorima ne osjećamo ugodno, a javljaju se i neugodni mirisi.
Kupatila su prostori u kojima se često pojavljuje problem. Prilikom tuširanja ili kupanja nastaje velika količina vodene pare. Sistem mehaničke izmjene vazduha isuši prostor kupatila prije nego što se vlaga uvuče u zidove.
Crne mrlje u coskovima prostorije ili na zastorima za tuširanje su siguran znak nastanka gljivica. Najčešće se u kupatilu susi I ves, koje dodatno navlaži vazduh u toj prostoriji. Sistem izmjene vazduhaće i u ovom slučaju pomoći osušiti vazduh, a i ves.
Upravo sada, u vrijeme ˝moderne toplotne izolacije˝ vlaga u prostoru se ružno poigrava s njenim stanovnicima i potrebno je kvalitetno riješiti taj problem.
Fasade kuća većinom su napravljene od poroznih materijala kao što su kamen i beton koji su porozni materijali i upijaju vodu. Ako fasade nisu zaštićene voda će kroz njih i konstrukcije zidova prodirati u unutrašnjost kuće. Kao posljedica prodora vode javlja se vlaga koja uništava glet i boju naunutrasnjim zidovima, a česta je i pojava gljivica. Zastita se postize upotrebom hidroizolacije to jest raznih premaza koji sprecavaju prodiranje vode u unutrasnjost objekta a samim tim I njeno stetno dejstvo. Svaki material koji se upotrebljuje u hidroizolacione svrhe treba da bude nepropustljiv za vlagu I vodu I otporan na njihove stetne uticaje pored premaza za fasade postoje I trake koje takodje sluza za zastitu fasada. Za hidroizolaciju se najcesce koriste premazi I trake na bazi bitumen.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari