Odlomak

Uvod
Diplomatski predstavnik je lice koje je ovlašćeno da svoju državu, u okviru utvrđenih prava i obaveza, zastupa u odnosu prema drugim državama. Pravo odašiljanja i prijema diplomatskih predstavnika je atribut suvereniteta.  U sastav diplomatske misije ulaze: šef misije, diplomatsko osoblje( članovi osoblja misije koji imaju diplomatski status ), administrtivno i tehničko osoblje, i poslužno osoblje.
Vojni ataše (vojni attaché) ili vojni izaslanik je akreditovani predstavnik vojske kod stranih država u ambasadama ili poslanstvima; uživa imunitet diplomatskog predstavnika i nosi uniformu samo u svečanim prilikama.  On član je diplomatskog predstavništva svoje zemlje u državi prijema ili pri međunarodnoj organizaciji (npr. NATO, UN i sl.). Vojni ataše ima diplomatski status te sve imunitete i privilegije koje redovno uživa diplomatsko osoblje. Organizacijski odgovara šefu diplomatske misije.
Vojni ataše zadužen je za afirmaciju oružanih snaga i obrambene politike svoje države. On prati i izveštava o vojnoj, vojno-političkoj i gospodarskoj situaciji u zemlji primanja. Savetuje veleposlanika o sigurnosnoj i obrambenoj politici, zadužen je za odnose s ministarstvom obrane svoje zemlje, ali je zadužen i za odnose s lokalnim vojnim vlastima.
Vojni ataše predstavlja i zastupa oružane snage svoje zemlje u državi prijema. Po posebnom ovlašćenju obavlja preliminarne pregovore o svim oblicima vojne saradnje među državama. Osim toga, zadužen je i za dogovaranje i organizaciju međudržavnih bilateralnih susreta vojnih predstavnika.
Svi vojni atašeji u jednoj državi prijema čine vojno-diplomatski zbor.
Uloga vojnog atašea proizilazi iz vojne diplomatije. Vojna diplomatija, kao deo opšte diplomatije jedne države, usmerena je najpre na zadatke razvijanja vojne saradnje na svim poljima, a posebno odnosa poverenja i prijateljstva s oružanim snagama susednih zemalja.

 

 

Vojni ataše

Ataše najniže je zvanje u diplomatskoj hijerarhiji, prvo kojem se priznaje diplomatski status. Obično se dodeljuje mlađim osobama – početnicima, koji tek započinju svoju diplomatsku karijeru.
Treba razlikovati atašea – početnika u diplomatskoj profesiji od atašea – člana diplomatske misije koji ima posebnu stručnu i tehničku spremu i kao takav je pridodat misiji da sarađuje sa šefom misije i svojoj oblasti pa obično ima visoki rang. Tako npr.postoji vojni ataše, ataše za kulturu, ataše za saradnju sa medijima i sl.
Vojni ataše ili vojni izaslanik  je pripadnik oružanih snaga koji obavlja u ambasadi kao predstavnik vojnog  establišmenta svoje države u inostranstvu i koji na ovoj funkciji uživa diplomatski status i imunitet. Vojni ataše predstavlja opšti pojam koji uključuje osoblje iz svih grana oružanih snaga, mada neke veće zemlje mogu imenovati atašea za svaki ogranak službe ponaosob.
Obično je odgovoran za sve aspekte bilateralnih vojinih ili odbrambenih odnosa. Neke države razmeštaju atašee i za rad na drugim sigurnosnim pitanjima, kao što su migracija ili pitanja policije ili pravosuđa.
Vojni ataše zadužen je za afirmaciju oružanih snaga i odbrambene politike svoje države. On prati i izveštava o vojnoj, vojno – političkoj i gospodarskoj situaciji u zemlji prijema. Savetuje veleposlanika (ambasadora) o sigurnosnoj i odbrambenoj politici, zadužen je za odnose s ministarstvom odbrane svoje zemlje, ali je zadužen i za odnose sa lokalnim vojnim vlastima. Po posebnom ovlaščenju obavlja preliminarne pregovore o svim oblicima sradnje među državama. Osim toga, zadužen je i za dogovaranje i organizaciju međudržavnih bilateralnih susreta vojnih predstavnika.
U diplomatskom predstavništvu mogu delovati vojni, pomorski i vazdušni ataše. U diplomatskim misijama SAD-a, ataše koji je od navedenih tri najduže na dužnosti, naziva se još i odbrambeni ataše i on je nadređen ostalima u svim dužnostima koje spadaju u delokrug vojnih atašea.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari