Odlomak

UVOD
Zašto je higijena ruku važna?Pravilna i redovita higijena ruku, odnosno redovito pranje ruku dobar je, jednostavan i jeftin način sprečavanja širenja mnogih zaraznih bolesti koje se mogu prenijeti nečistim rukama kao što su obična prehlada, gripa, infektivni prolivi, zarazna žutica.
Sredinom 19. st. dr. Ignaz Phillip Semmelweiss, porijeklom Mađar, otkrio je važnost higijene – uvidio je da je puerperalna sepsa (babinja groznica) zarazna bolest i da se njena učestalost može drastično smanjiti uvođenjem higijenskih mjera pranja ruku medicinskog osoblja.
Površina naše kože nije sterilna – na njoj se nalaze mikroorganizmi koji su stalni «stanovnici» naše kože i nazivaju se rezidentna mikroflora. Oni imaju veliku ulogu u zaštiti od patogenih mikroorganizama, odnosno onih koji mogu izazvati bolest. Tijekom svakodnevnih aktivnosti ruke se kontaminiraju mnoštvom mikroorganizama iz okoline – preko kontakata s kontaminiranim površinama, predmetima, ljudima, životinjama, itd. Te mikroorganizme koji nisu stalno prisutni na koži ruku, nego se povremeno na njoj nakupljaju kontaktom nazivamo tranzitorna mikroflora. Potencijalni uzročnici bolesti mogu se putem kontaminiranih ruku unijeti u organizam kroz probavni sustav (usta), dišni sustav (nos), spojnicu oka ili preko oštećene kože (veće ili manje rane na koži, ogrebotine.
Pranje ruku

Pranje ruku sapunom jedna je od najučinkovitijih i najisplativijih mjera prevencije proljeva, upale pluća, meningitisa, žutice, crijevnih bolesti, dječje paralize, respiratornih infekcija, gripe, šarlaha, gnojne angine, difterije, kao i infekcija uha, oka, usta i kože. Pranje ruku smanjuje 45% slučajeva bolesti praćenih proljevom.
Važnost pranja ruku

Tokom svakodnevnih aktivnosti na rukama se može naći više od 3 000 bakterija, a prljave, klicama zagađene ruke najčešći su prenosioci uzročnika crijevnih, respiratornih i kožnih zaraznih bolesti. Ruke treba prati ne samo prije jela, već i poslije korištenja toaleta i u sličnim situacijama. Ako se ruke ne operu odmah, ne treba njima dodirivati usta, nos, oči kao ni predmete preko kojih bi se mogli naknadno zagaditi prsti. Pranje ruku tekućom vodom i sapunom najvažnija je mjera prevencije, jer se tako smanjuje opasnost da se čovjek zarazi i da zarazu prenese na druge. Posuda s vodom u kojoj je sapun može sadržavati mikroorganizme, uzročnike zaraznih bolesti, pa se preporučuje rabiti tekući sapun. Za brisanje ruku ne smije se koristiti zajednički ručnik, već treba rabiti papirnate ubruse ili maramice, fen ili sačekati da se ruke osuše.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

4 replies on “Dezinfekcija ruku”

micka5 says:

skinuo mi je 160 kredita a od rada ni traga ni glas -o cemu se radi

DubravkaD DubravkaD says:

Poštovana,
rad je ispravan i može normalno da se preuzme. Možete li detaljnije objasniti šta se desilo?
Ako koristie chrome radovi automatski odlaze u folder downloads, probajte tamo da potražite. Možda je samo malo drugačije ime fajla od tačnog naslova rada.
Pozdrav,
staging-studentirs.kinsta.cloud

micka5 says:

ne znam šta se desilo.U downloadsu ga nema,dva puta sam pokušala da ga preuzmem oba puta mi je oduzeo kredite a rad nisam dobila.Sad mi treba još 20 kredita da opet pokušam.<to mi se desilo juče oko 17 h sa još jednim radom koji sam pokušala da preuzmem 3 puta.Potroših 400 kredita a radove ne preuzeh.Nije mi jasno?

micka5 says:

sad je OK.uspješnopreuzeto.Hvala.

Komentari