Politički sistem i prava nacionalnih manjina u BiH
Objavio Emina.dragolj 13. septembar 2023.
Seminarski radovi, Skripte, Političke nauke
Objavio miljanm006 20. avgust 2014. Prijavi dokument
Savremeno ropstvo
Ropstvo je drustveni ili pravni status pojedinca (roba), kome su oduzeta ljudska prava i vlasnistvo je druge osobe ili zajednice. Rob se postaje rodjenjem, kupovinom ili zatocenjem. Robovi se drze protiv svoje volje; radi materijalne, finansijske, seksualne ili druge koristi. Istorijski gledano, robovi su najcesce korisceni kao neplacena radna snaga koja nema prava da odbije ili napusti posao, kao i da dobije nesto zauzvrat za takav rad. Najraniji pisani izvor u kome se pominje ropstvo je Hamurabijev zakonik (Mesopotamija, 1800. god. pne). Kada je krajem 18. veka ropstvo ukinuto u SAD-u, proces oslobadjanja se sve brze sirio svetom; ali je tek Konvencija o ropstvu, koju je donelo Drustvo naroda, 1926. Godine, donela potpuni preokret. Clanom 4, Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima (UN, 1948. godine), striktno se zabranjuje ropstvo. Francuskim zakonom iz 2001. godine ropstvo je proglaseno kao zlocin protiv covecnosti; a u nasoj drzavi Ustavom iz 2006. godine ropstvo je zabranjeno najvisim pravnim aktom. Ropstvo je bilo sastavni deo raznih kultura tokom istorije, ali se poslednjih par stotina godina smatra neprihvatljivim i nehumanim. U pravnom smislu, ropstvo je ilegalno i nedopustivo u skoro svim drustvima danasnjice; a drzave u kojima je zakonom dozvoljeno tesko je naci. Medjutim, ako na ropstvo gledamo kao na praksu, a ne pravnu kategoriju, situacija je mnogo drugacija.
Udruzenje za borbu protiv ropstva (Anti-Slavery Society) kaze da “Iako vise ne postoji ni jedna drzava koja pravno poznaje ropstvo ili koja bi uvazila tvrdnju neke osobe o vlasnistvu nad drugom osobom, ukidanje ropstva ne znaci da ga vise nema”. Milioni ljudi sirom sveta zive i rade u uslovima slicnim ropstvu. Medjutim kriticari ove organizacije kazu da ovakav stav predstavlja iskrivljavanje znacenja pojma ropstvo u pravnom smislu. Pojam ropstva je sveprisutan. To nije nesto sto se dogadjalo i nestalo, ono traje i danas. Iako je zakonom strogo zabranjeno, savremeno ropstvo nije iskorenjeno i postoji i dan danas. Postoje brojni primeri modernog ropstva koji su prihvaceni od strane drustva i normi, a sve u sluzbi danasnjeg globalnog drustva. Svet je danas prepun modernih robova, sa kojima se mnogi od nas susrecu svakog dana, a da toga nisu ni svesni. Mnogi autori raspravljaju o nastanku modernog (savremenog) ropstva, medjutim suludo je o tome govoriti, jer kako nesto moze ponovo nastati ako nikada nije ni iskorenjeno. Postoje misljenja da danas cak ima i vise robova, nego sto ih je ikada ranije bilo, a kao uzrok se navodi povecanje broja stanovnika; ali ipak u odnosu na ukupan broj stanovnika na zemlji procenat robova je trenutno najmanji u istoriji covecanstva. Moze se reci da je pored svih faktora koji pogoduju nastanku i odrzavanju ove strasne pojave, glavni uzrok covek, tacnije klase bogatih.
Postavlja se pitanje sta zapravo predstavlja ropstvo u 21. veku, tacnije sta je to moderno ropstvo. Nekada se ropstvo vezivalo iskljucivo za ratovanje. Vremenom se znacenje pojma promenilo i ono sada obuhvata razlicite vidove izrabljivanja i iskoriscavanja coveka; a zrtve ropstva nisu vise kao nekada davno samo muskarci, vec se sve cesce kao robovi pominju i zene i deca. Pod savremenim (modernim) ropstvom danas se podrazumeva prinudan rad, brak na silu, seksualno iskoriscavanje zena i dece, prostitucija i kao najrasireniji vid ropstva trgovina ljudima. Medjunarodna organizacija rada definise prinudni rad kao “svaki rad ili uslugu bilo koje osobe, pod pretnjom kakve kazne, a za koju se osoba nije dobrovoljno prijavila”, sa izuzecima vojne sluzbe, osudjenika, vanrednog stanja i odsluzivanja kazne kroz drustveno korisni rad. Sto se tice prisilnih brakova, Oni se danas sve cesce javljaju, a njihove zrtve su najcesce maloletne devojke, koje trpe radnu i seksualnu eksploataciju i cesto su zrtve trgovine ljudima. Ove zrtve retko traze pomoc, te je ne moguce utvrditi tacan broj ovakvih slucajeva. Prema nezvanicnim podacima, u Srbiji je veliki broj devojcica u nezakonitim vezama sa starijim muskarcima, a najveci broj devojcica su pripadnice romske nacionalnosti. U najvecem broju slucajeva radi se o devojcicama iz siromasnih porodica, koje su prethodno trpele nasilje i nemaju zavrseno srednje, pa cak ni osnovno obrazovanje.
Objavio Emina.dragolj 13. septembar 2023.
Objavio kubura 14. avgust 2023.
Objavio andjristic0 31. januar 2023.
Objavio dejana1995 25. septembar 2023.
Objavio dejana1995 25. septembar 2023.
Objavio dejana1995 25. septembar 2023.
Objavio dejana1995 25. septembar 2023.
Objavio dejana1995 25. septembar 2023.
Objavio dejana1995 25. septembar 2023.
You must be logged in to post a comment.
Jedan komentar na “Esej – Savremeno ropstvo”
odlicno!