Odlomak

1    UVOD

Shvatanje da se energija vadi samo u obliku uglja, nafte i gasa i da se proizvodi u termoelektranama i hidrocentralama je dominantni razlog zbog kojeg najprisutnija i najdostupnija geotermalna energija ostaje skrivena i neiskorišćena. Stanovništvo nase zemlje je tokom dugog perioda držano u svojevrsnoj  zabludi da se pod pojmom geotermalna energija podrazumevaju izvori u kojima  je temperatura vode veća od 45°C. Međutim, pod geotermalnom energijom  podrazumeva se energija koja može da se preuzme iz vode, zemljišta i stena čija temperatura prelazi 10°C.
Tehnološki razvoj je još sedamdesetih godina omogućio efikasno korišćenje niskotemperaturne geotermalne energije posredstvom toplotnih pumpi. U tom periodu se i u Jugoslaviji,korišćenjem domaće opreme prilično velikih snaga,radilo na povećanju energetske efikasnosti i snižavanju troškova grejanja u našim banjama. Sadašnji, a i stari problem je što energetski sektor vode ljudi koji za cilj imaju samo milione tona uglja koje treba iskopati. Pojam niskotemperaturne energije ne postoji u sadašnjoj Strategiji energetike BiH. Geotermalna energija u klasičnom smislu (topli izvori i bušotine) pominje se u smislu deklarativnog zalaganja za razvoj potencijala drzave u tom sektoru, ali bez konkretnih mera i rešenja. U našim uslovima, preko 50% proizvedene električne energije troši se u zgradama za stanovanje, prvenstveno za zagrevanje prostora i sanitarne vode, za šta se efikasno može koristiti geotermalna energija. U tom slučaju, veći deo naših proizvodnih električnih kapaciteta može se usmeriti ka izvozu električne energije.

2    GEOTERMALNA ENERGIJA

Geotermalna energija u Zemlji vodi poreklo još od nastanka naše planete pre 4,5 milijardi godina. Temperatura u središtu Zemlje je oko 6000 °C i tamo se i dalje odvijaju termonuklearne reakcije. Toplota iz usijanog jezgra se kreće ka površini Zemljine kore. Nama je na raspolaganju samo mali deo te energije u površinskom delu dubokom do nekoliko kilometara.
Geotermalna energija se sadrži u Zemljinoj kori i to u stenama, podzemnoj vodi, podzemnoj vodenoj pari i magmi. U zavisnosti od sredine u kojoj se nalazi geotermalna energija se naziva hidrogeotermalnom, petrogeotermalnom i magmogeotermalnom.
Hidrogeotermalna energija je akumulirana u podzemnim termalnim vodama čija je temperatura veća od 10°C. Njena eksploatacija se obavlja iz izvora ili bušotina.
Petrogeotermalna energija je sadržana u suvim stenama koje ne sadrže slobodnu podzemnu vodu. Ovih godina je počela i komercijalna proizvodnja električne energije iz elektrana koje koriste energiju vrelih stena. Za ovu primenu potrebno je da je temperatura stena veća od 100°C.
Magmogeotermalna energija je akumulirana u usijanoj magmi i eksperimenti za njenu eksploatacju se uspešno sprovode.
Potencijal geotermalne energije određene oblasti može se prikazati gustinom geotermalnog toplotnog toka ( količina geotermalne toplote koja u svakoj sekundi kroz površinu od 1 m2 iz unutrašnjosti Zemlje dolazi do njene površine ).
Prosečne vrednosti u Evropi su oko 60 mW/m2 ,dok su u nasem regionu ove vrednosti znatno veće: preko 100 mW/m2.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari