Odlomak

1. UVOD

Kriminal povezan sa zloupotrebom opojnih droga predstavlja jedan od najzastupljenijih, najorganizovanijih kao i najprofitabilnijih vidova kriminala. Organizovane kriminalne grupe su veoma rano shvatile da je droga „biznis“ koji omogućava enormno bogaćenje u vrlo kratkom periodu. Širom svijeta mnogobrojni narko-karteli kontrolišu trgovinu opojnim drogama, često uz primjenu ekstremnog nasilja, uz pomoć korumpiranih političara pa čak i destabilizacija vlada pojedinih zemalja.
U izvještaju United Nations office on drugs and crime (UNODC) za 2010-tu godinu , UNODC procjenjuje da je između 155 i 250 miliona ljudi, ili 3.5% do 5,7% stanovništva starosti od 15 do 64 godine, barem jednom u toku protekle godine koristilo ilegalne supstance. Posebno se izdvajaju korisnici kanabisa koji obuhvataju najveći broj od ukupnog broja korisnika ilegalnih opojnih droga (oko 129-190 miliona). Isti izvještaj navodi da globalna tržišta opijata i kokaina predstavljaju dvije najveće kriminalne prijetnje našeg vremena. Tržište opijata godišnje ostvaruje promet od 65 milijardi američkih dolara od čega samo tržište heroina ostvarje promet od 55 milijardi dolara. Što se tiče kokaina, procjene pokazuju da u maloprodaji globalno tržište kokaina ostavruje veći promet čak i od opijata (oko 88 milijardi dolara).
Kada govorimo konkretno o kriminalu vezanom sa zloupotrebu opojnih droga možemo reći da se on sastoji od primarnog, sekundarnog i tercijarnog (Petrović 2004:36). Najzastupljenija krivična djela koja se odnose na zloupotrebu opojnih droga su “neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga” i “posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga”. O ovome će više govora biti u drugom poglavlju rada.
Kod razjašnjavanja krivičnih djela vezanih za zloupotrebu opojnih droga provođenje radnji dokazivanja predstavlja ključni segment. Pri tome ključnu ulogu ima kriminalistička nauka koja svojim metodama omogućava primjenu zakonskih odredaba u praksi. Istraživanje i dokazivanje narko-kriminala posebno je važno zbog velike ekspanzije trgovine opojnim drogama i pojave sve većeg broja novih psihoaktivnih supstanci, tako da se ovim radnjama mora pristupati maksimalno profesionalno i shodno načelima kriminalističke nauke. Također, ističe se i potreba praćenja novih trendova koji se pojavljuju u krijumčarenju opojnih droga kao i u njihovoj preprodaji, što naravno zahtjeva i nove pristupe prilikom provođenja radnji dokazivanja u okviru kriminalističkog postupanja.
U okviru ovog rada biće obrađene slijedeće radnje dokazivanja: pretresanje, privremeno oduzimanje predmeta i imovine, uviđaj i vještačenje. U svom radu takođe ću se osvrnuti i na posebne istražne radnje (koje se mogu nazvati i posebnim radnjama dokazivanja) koje su takođe veoma bitne prilikom otkrivanja i dokazivanja krivičnih djela vezanih za zloupotrebu opojnih droga. To su: nadzor i tehničko snimanje telekomunikacija, pristup kompjuterskim sistemima i kompjutersko sravnjenje podataka, nadzor i tehničko snimanje prostorija, tajno praćenje i tehničko snimanje osoba i predmeta, prikriveni istražitelj i informator, simulirani otkup predmeta i simulirano davanje potkupnine i nadzirani prevoz i isporuka predmeta krivičnog djela.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Bezbednost

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari