Odlomak

MEĐUNARODNI EKONOMSKI ODNOSI U GLOBALNOM OKRUŽENJU

Međunarodni ekonomski odnosi proučavaju ekonomske odnose između organizovanih zajednica i njihovih elemenata, preko granica nacionalne ekonomije. Centralno pitanje koje se postavlja je do koje se mere može obezbediti ostvarivanje ključnih vrednosti, ciljeva kao što su red, poredak, bezbednost, sigurnost, javna dobra u okviru međunarodnog sistema društva i zajednice koja su zasnovana na nadnacionalnoj državnoj ili kvazi državnoj strukturi.
POJAM: Međunarodni ekonomski odnosi su društveni odnosi koji stvaraju vrednost, u formi roba, usluga, razmene, potrošnje, štednje, investicija. MEO = Ukupni spoljnoekonomski odnosi svih transnacionalnih subjekata!
Međunarodni ekonomski odnosi su povezani sa drugim naukama kao što su: međunarodni politički odnosi, pravo, sociologija, kultura, istorija…Kao praksa, postoje od kada se teritorijalno razgraničavaju totalna društva, a kao nauka se naročito razvijaju od sredine 19-og veka. Osnovne oblasti Međunarodnih ekonomskih odnosa su međunarodni trgovinski odnosi (kretanje roba i usluga); međunarodni finansijski odnosi (kretanje kapitala); međunarodni monetarni odnosi (međunarodna plaćanja).

 

 

 

 

 

TENDENCIJE U SVETSKOJ PRIVREDI I TRGOVINI (OSNOVNE PITANJA OD 1-8).

Razvijene zemlje su ostvarile nakon Drugog svetskog rata relativno visoke stopo rasta privrede i proširenje spoljne trgovine. Zemlje u razvoju su sve više zaostajale u svom razvoju. Dakle dolazi do ubrzavanja stopa rasta odnosno do skraćivanja vremena koje je neophodno da bi se udvostručilo ekonomsko bragostanje, svetska trgovina beleži rast ali je taj rast neravnomerno raspodeljen između razvijenih i nerazvijenih zemalja (krajem devedesetih godina dvadesetog veka prosecan bruto nacionalni proizvod po stanovniku između razvijenih i nerazvijenih zemalja bio je u srazmeri 21:1)
Raste značaj tehnike i tehnologije usled njihovog razvoja, raste proizvodnja i izvoz. Međutim treba napomenuti da je preko 70 procenata svetskog robnog izvoza ostvaruju razvijene zemlje i to da preko ¾ njihovog izvoza se ostvaruje na tržište razvijenih zemalja. Finansijski tokovi dobijaju na značaju – nekoliko puta su veći nego tokovi roba i usluga. Globalna struktura je povezana ali nestabilna i naejednakosti se sve više produbljuju. Dolazi do integracija i formiranja novih ekonomskih sila.
Imajući u vidu pomenuta globalna kretanja u svetskoj privredi i trgovini može se zaključiti da postojeći sistem ekonomskih odnosa u svetu ne obezbeđuje uslove siromašnim i nerazvijenim zemljama da povećaju svoje učešće u svetskom nacionalnom dohotku. Zbog toga se i postavlja pitanje opravdanosti verovanja u pravičnost postojećeg svetskog ekonomskog poretka!

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari