Odlomak

Ocenjivanje u nastavi

Uvod
Ocjenjivanje je postupak kojim se na ugovoreni način izražava uspjeh učenika ili ocjenjivanje učenika je postupak kojim se na način utvrđen propisima prati njegov odgojno-obrazovni razvoj i određuje razina koju je u tome postigao (Findak, 1999.). Ocjenjivanje je postupak kojim se izražava ucenikov uspjeh, brojcano i opisno. A to su ocjene od 1, 2, 3, 4 i 5.
Jednaka brojcana ocjena ne znaci i jednako znanje jer ocjene nastaju u razlicitim uvjetima pod velikim utjecajem subjektivnih elemenata. Nastoji se postici da ucenici budu redovito i objektivno ocijenjeni tijekom cijele školskegodine, i to više odrednica, kako bi se postigla što objektivnija slika o njihovim postignucima. Ucenika u osnovnoj školi provjeravamo i ocjenjujemo u razrednom odjelu individualnim iskupnim oblicima: razgovorima i ispitivanjem, izradom pisanih, grafickih, prakticnih i drugih radova, višeminutnim provjerama znanja i drugim odgovarajucim oblicima i postupcima. Vrednovanje postignuca ucenika je fokusirano na prikupljanje i interpretaciju podataka koji ce ukazati na ucenikov napredak.
Provjeravanje i ocjenjivanje ucenika treba se provoditi tako da:

  • poštujemo ucenikovu licnost
  • poticemo ucenikovo samopouzdanje i njegov osjecaj napredovanja
  • poticemo ucenika na aktivno i kreativno prikazivanje svoga znanja
  • omogucujemo uceniku da se sam javi za provjeru znanja
  • tako da osposobljavamo ucenika za samoucenje, samoprocjenu svojeg znanja iprocjenu znanja drugih ucenika
  • Imamo li više podataka o znanju i sposobnosti ucenika, veca je mogucnost motiviranjaucenika u radu.

Uspjeh ucenika iz matematike ocjenjujemo po elementima najmanje dva puta u pojedinom polugodištu, a ocjenjivanje ne smije biti vremenski raspoređeno samo na kraj obrazovnog razdoblja. Osim dva osnovna elementa ocjenjivanja ucenika u matematici, usmeno i pismeno, postoje i drugi vrlo zbnacajni oblici ocjenjivanja, primjerice domace zadace ili odnos premaradu gdje ucenici izlažu svoje vrijednosti i stavove time što kažu, pišu i rade. Valja napomenuti da svaki oblik provjeravanja znanja ima i prednosti i nedostataka.

Usmeno provjeravanje i ocjenjivanje ucenikova uspjeha

Usmeno je provjeravanje znanja nužno jer se njime saznaju važni podaci koji se ne mogu spoznati pismenim provjeravanjem. U izravnom odnosu utvr_uje se i ocijenjuje napredak pojedinca u ucenju, prema njegovim sposobnostima i motivaciji. Usmeno provjeravanje i ocjenjivanje ucenikova znanja provodi se redovito, na svakom nastavnom satu, bez najave.
Nakon usmene provjere, ucitelj odmah na nastavnome satu upisuje ocjenu u odgovarajucu rubriku u imeniku. Pod usmenim odgovorom ne podrazumijevaju se samo odgovori “pred  plocom”; jedinstvenom ocjenom možemo iskazati odre_eni broj podataka koje se prikupi pracenjem ucenikova rada. U svim je prilikama važno da se ocjena daje javno u razrednom odjelu. Osobito je važno ocjenu obrazložiti i istaknuti što je ucenik znao, a što nije, kako bi mogao ukloniti nedostatke. Pri obradi novoga gradiva može se ocijeniti dio ucenika koji se temeljem prije stecena znanja uspješno snalaze u novim situacijama.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Obrazovanje

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari