UVOD

Održavanje železničkih pruga se definiše kao mera za očuvanje i ponovno uspostavljanje potrebnog stanja, kao i mera za utvrđivanje i ocenu postojećeg stanja elemenata i sistema železničkih pruga.
Sem definisanja potrebnog stanja elemenata pruga, koje je od značaja za nabavku i tehničke uslove proizvodnje, propisuje se i potrebno stanje pruga, što uključuje: debljinu zastora, rastojanje pragova, visinu zastora ispred čela pragova, širinu koloseka, visinu (niveletu) koloseka, rastojanje u odnosu na fiksne tačke i susedni kolosek i drugo.

1. OPŠTI POJMOVI O GORNJEM STROJU

Železnička pruga je inženjerska konstrukcija koja omogućava neprekidan i siguran prolazak vozova, propisanom brzinom. Ona se sastoji iz donjeg i gornjeg stroja, objekata i uređaja na pruzi, opreme pruge, zemljišnog pružnog pojasa i vazdušnog prostora, koji ide do 12m iznad gornje ivice šine.
Donji stroj čine: zemljani trup i inženjerski objekti (mostovi, tuneli, galerije, potporni zidovi..)
Gornji stroj čine:
– šine
– kolosečni pribor
– pragovi ili armirano-betonske konstrukcije
– zastor

U širem pogledu, gornji stroj obuhvata:
– prenosnice
– skretnice
– okretnice
– kolske vage
– ukrštaje.

Konstrukcija gornjeg stroja pruga definisana je u Zakonu o železnicama (Sl. glasnik RS, br. 18/05), (od 28. Člana do 41. Člana.)
A održavanje gornjeg stroja Pravilnikom 314 o održavanju gornjeg stroja pruga (Sl. glasnik BiH, br. 52/05), (od Člana 17. do Člana 26.)

Predmet i cilj ovog seminarskog rada je da predstavi i opiše održavanje gornjeg stroja pruga.
Po tačkama su obrađeni opšti pojmovi o gornjem stroju, moguće deformacije i problemi, kao i načini rešavanja i održavanja gornjeg stroja pruga. (Sl. 2)

Prijavi se