Odlomak

RISK ASSESSMENT FOR ONE JOBUSING SEMIQUANTITATIVE METHOD – GUARDMASTER
Apstract
In this paper, evaluation of risk assessmentfor one workplace – the excavator driver in a company, is made,using semiquantitative method GUARDMASTER. This method differs from other semiquantitative methods because risk is calculated as the sum of the probability of events, severity, and frequency, and not as a product of this size. Semi-quantitative methods for risk assessment, elements of risk assessment (probability, frequency and severity of injury) expressed descriptively and numerically and can be divided into: the matrix (based on a combination of the formation matrix and tables), spreadsheets (based on forming a table of all elements of risk assessment and the risk), and graphics. The applied method is one of the spreadsheets method. Risk assessment for that job showed that job, the excavator driver, is with an increased risk, which was confirmed using other methods for risk assessment.
Keywords:risk, riskassessment, dredger, work place withanincreasedrisk.
UVOD
Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu , „Službeni glasnik RS”,br. 101/05 se po prvi put propisuje obaveza poslodavca da donese Akt o proceni rizika u pismenoj formi, u kome su procenjena sva radna mesta u radnoj okolini i donete odgovarajuće mere, a sve u cilju smanjenja povreda na radu i profesionalnih bolesti.Opšti cilj sistema bezbednosti i zdravlja na radu (BZR) u Republici Srbiji je da se za svakog radnika prepoznaju i procene svi rizici na radnom mestu i u radnoj okolini, na osnovu identifikovanih opasnosti i štetnosti i u skladu sa sistematizacijom radnih mesta. Zato je važno dobro sagledavanje organizacije rada, radnog procesa, sredstava rada, materijala isirovina koje se koriste u procesu rada, sredstava iopreme za ličnu zaštitu i druge bitne elemente.Da bise izvršila procena profesionalnog rizika na radnom mestu potrebno je znati: lokaciju radnog mesta; koja se oprema, materijali i procesi rada koriste; koje opasnosti su već bile ustanovljene; koje su mere zaštite korišćene; o kojim povredama se izveštavalo i drugo. Kompetetnost procenjivača se ogleda i u njihovom adekvatnom odabiru metode i korišćenju. Metoda mora biti jasno prezentovana u dokumentaciji i razumljiva.
Metode za procenu rizika mogu biti:
• Kvantitativne
• Kvalitativne
• Polukvantitativne

Osnovna definicija rizika je da jeon kombinacija verovatnoće i posledice opasnog događaja tj. :
Rizik = Verovatnoća događaja h Posledica događaja

Kod kvantitativne metode oba uticajna faktora su iskazana kao brojne vrednosti i rezultirajući rizik je brojna vrednost, tj. Rizik je kvantifikovan. Za ovu metodu potrebni su statički podaci o akcidentima.
Kvalitativne metode baziraju se na ličnom iskustvu i korišćenju raspoloživih kvalitativnih nenumeričkih podataka. Krajnji rezultat procene rizika je opisno, kvalitativno iskazan rizik (npr. visoki rizik, umereni riziki sl.). Ovaj tip procene rizika je u principu zadovoljavajući za najveći deo opasnosti i štetnosti u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu pa se kao takav i najčešće koristi.
Polukvantitativne (kombinovane) metode za procenu rizika imaju u praksi široku primenu. Zajedničko za sve polukvantitativne metode jeste da za premeštanje kvalitativnih u kvantitativne ocene pojedinih faktora rizika, koriste pristup rangiranja. Svakom stepenu kvalitativne ocene pridodajemo rang-neku uslovnu numeričku vrednost. Pristup rangiranjem se odlikuje jednostavnošću, ali i nemogućnošću uočavanja neznatnih razlika ili nedostataka. Postoje tri pristupa procene rizika kod ovih metoda i to:
• matrična metoda (zasnovana na kombinaciji formiranja matrica i tabela),
• tabelarna metoda (zasnovana na formiranju tabela od svih elemenata za procenu rizika, kao i samog rizika) i
• grafička metoda.

Pored Kini (Kinney), Pilc (Pilz), Fajn (Fine)i dr. metode,u tabelarne metode spada i Gvardmaster (GUARDMASTER) metoda.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Bezbednost

Više u Naučni radovi

Više u Skripte

Komentari