Odlomak

Uvod
U radu će biti prikazan i objašnjen razvoj jednog softverskog alata, u programskom jeziku C++ uz potrebu standardnih biblioteka MFC-a i OpenGL-a, koji simulira rast ćelija tkiva primenom metode “cellular automata”. Razvijena su dva oblika prikaza rasta ćelija, ravna ploča i cilindar. Primena softverskih metoda i softvera ovog tipa omogućuje korisniku da jednostavnim promenama parametara u funkcijama bolje razume pa čak i predviti rast i dalji razvoj ćelija.

 

 

 

 
Prikaz ravne ploče
Ravna ploča može da se koristi za prikaz razvijenog profila zida krvnog suda, kao i za simulaciju rasta ćelija koštanog tkiva (npr. kod srastavanja ravnog poprečnog prelomakosti), kao i za simulaciju rasta ćelija na ravnom delu nekog organa. Naravno za  različite vrste ćelija je potrebno prilagoditi funkcije rađanja i umiranja ćelija.

 

 

 

 
Prikaz cilindra
Cilindar bez osnova (cev), je praktičan za primenu u simulacijama rasta aterosklerotskog plaka1, nagomilavanje ćelija makrofaga unutar krvnih sudova itd.Mada je uz određeno prilagođavanje parametara funkcija, korisnik u mogućnosti da ovaj metod primeniti i na razne druge tipove sličnih problema.

 

 

 

 
Visual Studio, C++ programski jezik
Visual Studio je razvojno okruženje razvijeno od strane Microsoft-a u kojem je implementirano više različitih programskih jezika, raznih alata za pomoć pri programiranju, skupova biblioteka (npr. MFC) i sl. Za izradu ovog projekta korišćen je Visual Studio 2010 i programski jezik C++ koji dolazi kao deo paketa VS2010.C++ je objektno orijentisani programski jezik, čiji je autor Bjarne Stroustrup. Objektno orijentisani način rada čini kod čitljivim i razumljivim, samim tim jednostavnijim za upotrebu. Ako uz to uzmemo u obzir da je C++ nasledio gotovo sve funkcije C jezika, što mu omogućava da lako manipuliše memorijom i da joj pristupa na vrlo „niskom” nivou uz veliki opseg mogućnosti, što sve skupa čini programski
jezik C++ vrlo moćnim alatom za rad. Aplikacije izrađene u C++ jeziku su stabilne, pouzdane i brze.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari