Odlomak

UVOD

Električni i elektronski otpad je ustvari iskorišćena oprema koja se koristi u domaćinstvima i industrijskim pogonima, sam otpad ove vrste je veoma opasan kako za životnu sredinu tako i po ljudsko zdravlje jer mnogi delovi električne i elektronske opreme sadrže materije koje mogu kontaminirati okolinu i ugroziti ljudsko zdravlje. U ovu kategoriju spadaju IT oprema, kao što su katodni (CRT) monitori, LCD monitori, računari, tastature, printeri itd. U pomenutim uređajima se nalaze materije koje mogu izazvati kontaminaciju terena i oboljenja kod ljudi kao što su: astma, osip na koži, iritacija sluzokože, iritacija očiju ali i mnogo ozbiljnija oboljenja kao što je trovanje, zato treba ozbiljno pristupiti ovoj problematici da ne bi došlo do pojave nezgoda na radu.

Litijumske baterije, akumulatori: su u stvari izvori električne energije velikog kapaciteta čiji je njihov sastavni element litijum koji je štetan kako za ljudsko zdravlje tako i za životnu okolinu, zato prilikom odlaganja, transporta i reciklaže treba voditi računa da ne dođe u dodiru sa kožom i ne dođe do kontaminacije terena.

Sa gledišta ekologije i očuvanja životnog prostora jedan od najvećih globalnih svetskih problema je elektronski otpad. Specifičnost elektronskog otpada je njegova složenost i brzina kojom elektronski proizvodi zastarevaju i bivaju zamenjeni novim. Osim toga e-otpad je vredan izvor sekundarnih sirovina i toksičan ukoliko je nepravilno tretiran.Brza promena tehnologije,mali početni troškovi i čak planirano zastarevanje proizvoda su rezultovali brzom rastu problema u celom svetu. Proizvodi poput televizora, mobilnih telefona, kompjutera i srodne kompjuterske opreme, fotoaparata, štampača i drugih postala su veliki deo komunalnog otpada i zato je tok električnog otpada identifikovan kao jedan od onih koji beleži najbrži rast u Evropi čineći danas 4% komunalnog otpada. Vodeći kontinent u godišnjoj proizvodnji ovog otpada je Severna Amerika sa preko 20 miliona tona iza koje slede Evropa i Azija sa po oko 14 miliona tona i ostali kontinenti su na nivou oko 5 miliona tona. Glavni proizvođači elektronskog i električnog otpada se svrstavaju u tri grupe:

1. pojedinci i mala preduzeća,
2. velika preduzeća, institucije i vladine organizacije i
3. proizvođači originalne elektronske opreme(OEMs).

Zato se ovoj problematici mora pristupiti krajnje ozbiljno da ne bi došlo do povreda radnika koji radi na linijama za reciklažu i do kontaminacije životne sredine.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari