Odlomak

Uvod

Uloga državne revizije u kreiranju aktivnog poslovnog ambijenta je porasla, naročito u poslednjih dvadesetak godina, tako da je potrebno ukazati na njen značaj. Državna revizija je tokom istorije imala svoj razvojni put u ekonomski razvijenim zemljama, što je dovelo do stvaranja Vrhovne revizorske institucije kao najvišeg tela državne revizije.

Osnovne pretpostavke državne revizije podrazumevaju postojanje subjekata državne revizije, predmeta državne revizije, kao i pretpostavke za funkcionisanje državne revizije, a koje se odnose na nezavisnost, revizijski obuhvat i profesionalne revizijske veštine.

Državna revizija je oblast koja zahteva proveru, odnosno merenje efektivnosti, kako same državne revizije, tako i revizije u javnom sektoru, a nakon merenja i izveštavanje javnosti o efektivnosti sam državne revizije.

Jedna od oblasti državne revizije je i revizija javnog sektora, odnosno javnih preduzeća, kao specifičnih privrednih subjekata koji se finansiraju iz državnog budžeta, odnosno budžeta lokalne samouprave. Posebno je potrebno, u okviru revizije javnog sektora, obratiti pažnju na nadležnosti i odgovornosti javnih preduzeća, odnosno tela (skupština, nadzorni odbor, uprava) koja u njima rade, a sve u cilju ukazivanja na moguće nedozvoljene aktivnosti istih.

Kada se govori o javnom sektoru, sa posebnim osvrtom se gleda na stanje javnog sektora u Republici Srbiji. Naime, javni sektor u Republici Srbiji još uvek nije dovoljno reformisan, a cilj je da to svakako bude učinjeno.

Nadalje je potrebno ukazati na aktivni pristup reformisanju javnog sektora.

Državna revizija kao specifičan deo revizije ima i svoje standarde koje je potrebno poznavati prilikom obavljanja državne revizije, a koji se nazivaju INTOSAI revizijskim standardima. S obzirom da državna revizija ima svoje standarde, svaka država, ukoliko želi da državna revizija ima značajnu ulogu u kreiranju dobrog poslovnog ambijenta, mora imati Vrhovnu revizijsku instituciju koja ima svoja ovlašćenja za reviziju javnog sektora.

Svakako je značajno napomenuti da u kreiranju aktivnog poslovnog ambijenta državna revizija ima izuzetno važnu ulogu, koja bi trebalo sve više da dobije na značaju, naročito u tranzicionim zemljama gde je istorija državne revizije kratka, za razliku od razvijenih zemalja koje imaju dugu tradiciju i istoriju državne revizije, te se svakako vidi njen uticaj
na poslovni ambijent.

Predmet istraživanja u radu je revizija u javnom sektoru. Državna revizija proverava i analizira protekle finansijske događaje, kao i postojanje nezakonitih procedura kojima se omogućava trošenje javnih finansijskih sredstava i na taj način vrši pozitivan uticaj na način organizovanja državnih institucija i javnog sektora.

Naučni cilj istraživanja je da se istraži tema koja nije u stručnoj literaturi zastupljena na adekvatan način i da se ukaže na značaj revizije javnog sektora u očuvanju transparentnosti vlasti u demokratskim društvima.

Društveni cilj istraživanja je da se ukaže na pozitivan uticaj revizije javnog sektora na način organizovanja državnih institucija i javnog sektora, kao i na odgovornost zaposlenih u tim institucijama.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari