Odlomak

RKB dekontaminacija

2.    UVOD
Primjena radioaktivnih materijala u ratne, diverzantske, terorističke svrhe ili protiv biljnog i životinjskog svijeta danas su sasvim realna mogućnost. Kako bi se stalo na kraj ovom problemu ili bar umanjile mogućnosti njegovog nastajanja inzistira se na potpisivanju raznih Konvencija o zabrani radiološkog, kemijskog i biološkog oružja, te se tako ujedno otežava uporaba štetnih materijala koji proizlaze iz navedenih tipova oružja ili služe za njihovu izradu koje se najčešće koriste u nehumane svrhe čije posljedice mogu biti jako opasne, dalekosežne i dugotrajne za sav živi svijet.

vi ti materijali od radioaktivnih tvari preko raznih kemijskih otrova i nadražljivaca pa sve do biološko razgradivih tvari mogu poslužiti kao materijal koji može biti uporabljen za kontaminaciju životne sredine, vitalnih objekata i predmeta raspršivanjem u atmosferu ili podmetanjem u hranu, vodu, napitke kao i u predmete opće uporabe u cilju trovanja ljudi ili nanošenja ozljeda.

U ovom Seminarskom radu pokušat ćemo pobliže malo sagledati kako gore navedeni materijali, tvari ili supstance mogu ugroziti životinjski i biljni svijet, uključujući i ljudski život, te pokušati opisati načine prevencije odnosno samozaštite od djelovanja istih.

3.    DEKONTAMINACIJA

Dekontaminacija je složena procedura koja sadrži fizičke, kemijske i ponekad biološke procese Ona može biti prirodna i tehnička. Prirodna dekontaminacija je dugotrajan proces kojim bojni otrovi nestaju sa kontaminirane površine djelovanjem prirodnih pojava (topline, sunčeve svjetlosti, vjetra i oborina). Prirodna dekontaminacija je posljedica fizičkih i kemijskih procesa. U fizičke procese spadaju: prijenos s jednog mjesta na drugo, imobilizacija i razrjeđenje bojnih otrova. Cilj dekontaminacije je spriječiti i umanjiti posljedice kontaminacije. Pod tehničkom dekontaminacijom podrazumijevaju se mjere i postupci koji se čine u svrhu neutralizacije ili uklanjanja bojnih otrova sa ljudi, opreme, tehnike, tla, objekata, hrane i vode.

Kako se sama kontaminacija može dogoditi kroz radiološki, kemijski ili biološki oblik, koji je svaki specifičan po načinu djelovanja na čovjeka i njegov okoliš, zbog te specifičnosti prilikom dekontaminacije iste zahtijevaju svojstvene pristupe u sprječavanju nastanka ili ublažavanja posljedica nastalih pojedinom vrstom kontaminacije.

O dekontaminaciji se može govoriti na razne načine kao npr.:

  •     razlikujemo djelomičnu i potpunu dekontaminaciju;
  •     može biti riječ o osobnoj, grupnoj, skupnoj ili specijaliziranoj dekontaminaciji;
  •     dekontaminacija može biti primarna (djelomična) i završna (potpuna).

Metode primarne dekontaminacije su fizikalne, kemijske i kombinirane. Fizikalne metode temelje se na upijanju kapljica bojnih otrova pomoću filtar papira i praškastih tvari. Ovim metodama uspješno se uklanja samo do 70% tekućeg i do 5% aerosolnog otrova. Fizikalne metode dekontaminacije mogu se izvesti i uporabom otopine kalijevog sapuna za sve vrste bojnih otrova uz dodatno ispiranje sa velikom količinom vode.

Kombinirane metode temelje se na uporabi smjese površinsko-aktivnog praška koji sadrži kemijski aktivne sastojke. Najčešće se rabi receptura sastavljena od magnezij-oksida i kaporita, koja je univerzalna i zadovoljavajuće učinkovita. Kemijske metode temelje se na reakciji dok kemijskog dekontaminata s bojnim otrovom.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita na radu

Komentari