Odlomak

Uvod

U sredistu vizije vrtića “Poletarac“ u Koceljevi  nalazi se zdravo, spokojno i radosno dete. Jedinstvenim delovanjem porodice i vrtića ono se svestrano razvija
i priprema za dalje životne korake. Put ka ovoj viziji podrazumeva podržavanje i dalje razvijanje aktivizma roditelja i šire lokalne zajednice u svakodnevnom životu i radu u našoj Ustanovi, na dobrobiti dece.
Prateći potrebe porodica sa decom, planirano stalno proširenje prostornih kapaciteta i oblika obuhvata decu u skladu sa potrebama na nivou grada i materijalnim mogućnostima lokalne samouprave. Neprestano ćemo raditi i na održavanju i očuvanju postojećih objekata, a uz domaćinsko poslovanje konstantno činiti napore da prostor
u samim vrtićima i dvorištima kontinuirano dopunjujemo i obogaćujemo, pružajući deci mogućnost za celoviti fizički, intelektualni i socijalni razvoj.
U skladu sa progresivnom saradnjom sa Opštinom i školama otvorićemo vrata svojih objekata za zajedničke aktivnosti sa neposrednim okruženjem. Umesto destruktivnog ponašanja i nebrižnog odnosa prema našoj okolini, očekujemo da ih zajednički čuvamo, unapređujemo i koristimo.
Značajan doprinos Ustanova će davati i u oblasti populacione politike. Ovaj doprinos se ogleda pre svega u pružanju mogućnosti roditeljima da zbrinjavaju decu u vrtiću dok su na radnom mestu. Sekundaran, ali ne manje značajan doprinos jeste
u stalnom negovanju i razvijanju pozitivnog stava prema proširenju porodice, ljubavi između braće i sestara, isticanje porodičnih snaga i vrednosti, kao i pružanje stručne pomoći porodicama koje imaju problema sa funkcionisanjem u oblasti vaspitanja dece.
Savremena ekološka problematika i problemi očuvanja životne sredine, kao jedan od osnovnih problema savremenog čovecanstva nalazi sve znacajnije mesto u životu i radu predškolske ustanove. Planira se dalji rad na ekološkom vaspitanju i obrazovanju, uz sve veće uključivanje roditelja u neposredne aktivnosti, a razvoj ekološke svesti kod dece i usvajanje pozitivnih navika pruža velike mogucnosti da se te navike usvajaju i na nivou cele porodice.
Jedan od oblika saradnje sa širom društvenom sredinom u cilju sagledavanja, zajedničkih problema, načina njihovog rešavanja i celokupnog društvenog napretka jeste planiranje i organizacija okruglih stolova i savetovanja na različite stručne teme. Za ucešće na ovakvim skupovima pozivaćemo predstavnike svih relevantnih institucija koje se bave zadatom temom.
Među stalne zadatke Ustanove spada i stručno usavršavanje svih zaposlenih, posebno onih koji neposredno rade sa decom. Praćenje savremenih naučnih dostignuća
u oblasti predškolstva kroz seminare, praćenje strucne literature, razmena iskustava, doprinos razvoju profesionalizma, kao i što kvalitetnijom motisivanosti osoblja za rad doprinosiće stalnom povećavanju kvaliteta rada. Saradnja sa Visokom skolom strukovnih studija ya vaspitace u Šapcu, koja se neprestano proširuje i dopunjava, značajan je segment stručnog usavršavanja. Jedinstvo teorije i prakse, koje je rezultat ove saradnje i prakse, doprinosi formiranju lika vaspitača za 21. vek.
Put ka ostvarivanju nase vizije podrazumeva, osim maksimalnog angažovanja zaposlenih u našoj Ustanovi, uključivanje svih ljudi dobre volje koji žele da sa nama sarađuju i doprinose lepšem i kvalitetnijem odrastanju dece našega grada i okoline. Naša vrata otvorena su za Vas za svaku vrstu konstruktivne saradnje.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pedagogija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari