Odlomak

Sestrinske intervencije u nezi i lečenju obolelog od varičele u kućnim uslovima
1.0 U V O D

Varičela je visoko konta¬giozno, respiratorno prenosivo oboljenje, raspro¬stranjeno u celom svetu.

Varičela (lat. Varicella) ovčje boginje, vodene boginje, pljuskavice,vodene kozice, je akutno, infektivno, visoko kontagiozno oboljenje koje se ispoljava generalizovanom vezikuloznom ospom.
Virus varičele pripada DNK virusima, familiji Herpesviridae, rod Varicellavirus. Neotporan je u spoljašnoj sredini i lako ga uništavaju fizički postupci i hemijska sredstva.

Izvor infekcije je nazofaringealni sekret obolele osobe na kraju inkubacije i za vreme akutne faze bolesti. Izvor infekcije je samo čovek oboleo od varičele, eventualno od herpes zostera (u okviru kućnih epidemija, stariji obole od herpes zostera,a deca od varičele). Bolest je uvek manifestna, mada može da bude izuzetno diskretna, a time i neprepoznata.

Ovčje boginje su endemska bolest sa sezonskim varijacijama. Uvek se javljaju manje epidemije. Najveći broj obolelih je od zime do kasnog proleća.

S obzirom da je bolest teža kod osoba koje imaju snižen imunitet iz bilo kog razloga (HIV infekcija, terapija kortikosteroidima i citostaticima, zračna trapija i sl.), uvek se savetuje izolacija obolelih od varičele dok se vezikule ne pretvore u kruste.

Nakon preležane varičele ostaje u latentnom stanju u senzornim ganglijama i kod 10-20 % ljudi se reaktivira, manifestovan herpes zosterom, češće u starijoj životnoj dobi i kod imunosuprimiranih osoba, koje mogu imati i višekratne recidive.

Varičela i herpes zoster podležu obavezi pri¬javljivanja zaraznih bolesti

Najčešće oboljevaju deca, ali deca do šest meseci su zaštićena transplacetarno prenetim antitelima majke ukoliko je prebolela varičelu. Pokazuje sezonski karakter javljanja sa maksimumom oboljevanja u sezoni jesen-zima-proleće.

 

 

1.1PALEOPATOLOGIJA

Varičelu je prvi uočio persijski naučnik, filozof i lekar (Abu Bakr Muhamed ibn Zakarija Razi 850-925), poznat i kao Al Razi, koji je znao da ovu bolest razlikuje od velikih i malih boginja. Italijanski lekar Ingrasia (1552), znatno kasnije, detaljnije je opisao i prvi odvojio znake i simptome varičele od drugih bolesti kože. Prvu egzaktniju kliničku definiciju ove bolesti omogućili su tek radovi engleskih lekara u 17. i 18. veku (Syndenham i Haberden).
Tomas Veler 1954.godine prvi je izolovao varičela virus iz kulture tkiva embrionalnih ćelija.

2.0 SESTRINSKE  INTERVENCIJE  U  NEZI  I  LEČENJU OBOLELOG  OD  VARIČELE U  KUĆNIM  USLOVIMA

Varičela je najčešće blago oboljenje koje traje 2 do 3 nedelje i obično prolazi bez težih posledica. U toku bolesti razlikuju se tri stadijuma:

– kataralni stadijum – Nakon inkubacije koja traje oko 3 nedelje i protiče bez simptoma javlja se povišena temperatura, kašalj, malaksalost, bolovi u mišićima i zglobovima. Ovi simptomi obično nisu prisutni kod dece, ali su kod odraslih češći. Stadijum traje oko 2 dana. Prilikom pregleda bolesnika klinički nalaz je uredan osim hiperemije ždrela ili sluzokože konjunktiva.

– osipni stadijum – Ospa dominira kliničkom slikom kod varičele. Počinje porastom telesne temperature i pojavom kataralnih promena na gornjim disajnim putevima. Ospa kod varičele ima svoje karakteristike. Izbija na svim delovima tela u naletima. Obično izbija u tri naleta. Svaki nalet ospe može biti praćen porastom temperature. Razmak izbijanja ospe je od nekoliko časova do 72 časa. Ospa je pojedinačna. Ospa izbija u nekoliko naleta i zauzima karakterističnu centripetalnu distribuciju (najgušća je na licu i trupu).Eflorescencije prelaze sve stadijume od makule, papule, vezikule do kruste. Zbog izbijanja ospe u naletima na istom delu kože mogu se videti eflorescencije u različitim stadijumima izbijanja, ospa ima polimorfni izgled kao “zvezdano nebo”. Ospa je praćena svrabom. Na sluzokožama se javlja enantem, ali zbog vlažne sredine vezikule brzo pucaju i javljaju se defekti različitog oblika i veličine. Ima  ga na sluzokoži konjunktiva, mekog i tvrdog nepca, tonzilama, gingivama, jeziku, analnoj ili sluzokoži vagine. Više izbijaju na pokrivenom delu tela, ali mogu da se jave i na dlanovima, tabanima i kosmatom delu glave.

– stadijum rekonvalescencije – Ovaj stadijum se odlikuje padom temperature i stišavanjem simptoma predhodnog stadijuma. Na koži se mogu videti kruste i mesta hiperpigmentacije. Stadijum traje 6-8 dana

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari